Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Vladimir Motyl (82) ruský filmový režisér Byly mu tři roky, když otce, polského emigranta, odvlekli do lágru a popravili. Dětství prožil s matkou ve vystěhovalectví na Uralu. Teprve po politickém uvolnění směl vystudovat divadelní fakultu ve Sverdlovsku, kde začal režírovat v místním Divadle mladého diváka. U filmu začínal v tádžickém studiu v Dušanbe, kde debutoval snímkem Děti Pamíru (1963) o životě lidí ve vysokohorských podmínkách. V leningradském studiu Lenfilm pokračoval smělým dílem Smutek pro rytíře (1967) podle scénáře Bulata Okudžavy, které skončilo na pár let v trezoru pro údajné znevažování Velké vlastenecké války, přičemž na ni ve skutečnosti pohlíželo bez patosu a dokonce s humorem.

Pak natočil mimořádně úspěšný „eastern“ Bílé slunce pouště (1969) o ruském veteránu Suchovovi, který čelí cestou přes turkestánské pouště nástrahám basmačské bandy, která tu vládne po skončení občanské války. Snímek si s oblibou nechávali pouštět sovětští kosmonauti před startem z Bajkonuru. Další vynikající snímek Hvězda kouzelného štěstí (1975) o osudu tří žen, které následovaly své muže děkabristy do sibiřského vyhnanství, mířil v podtextu na stalinské gulagy a osudy vlastní rodiny.

V další dekádě pracoval jako televizní šéfdramaturg a k filmu se vrátil v roce 1980, kdy adaptoval Ostrovského drama Les a přišel s tituly Rozlučme se, dokud jsme se nepohádali dle Iskanderových povídek (1991) a Koně mě nesou (1996).

Zemřel v neděli 21. února na zápal plic po infarktu v Moskvě. Měl dceru Irinu, návrhářku filmových kostýmů.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...