Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Stewart Udall (90) americký politik V letech 1961-1969 byl ministrem vnitra v kabinetech prezidentů Johna Fitzgeralda Kennedyho a Lyndona Bainese Johnsona.

Pocházel z mormonské dynastie, jež působí v americké politice více než sto let zejména ve státech Arizona, Colorado, Nové Mexiko a Oregon. Jeho otec Levi Stewart byl předsedou arizonského Nejvyššího soudu. Začal studovat arizonskou univerzitu a zúčastnil se válečných bojů jako dělostřelec letectva na italské frontě. Absolvoval v roce 1948 a otevřel si právnickou kancelář v Tucsonu. V jedenatřiceti letech vstoupil do politiky, když se stal členem akademického senátu a v roce 1955 byl zvolen kongresmanem. Jeho mladší bratr Morris byl kongresmanem, který v demokratických primárkách roku 1976 prohrál s Jimmym Carterem.

V ministerské funkci se zabýval ekologií - postaral se například o záchranu mokřadu Great Swamp v New Jersey, na jehož místě mělo být vybudováno letiště, o zvelebení národních parků i záchranu Carnegie Hall před demolicí.

Po odchodu z úřadu učil a napsal několik knih, byl vášnivým horolezcem, který zdolal i Kilimandžáro. Ještě před šesti lety si naposledy sjel na raftu řeku Colorado a podnikl také desetihodinový výstup v Grand Canyonu. Je po něm pojmenován nejvýchodnější bod Spojených států, monument Point Udall se slunečními hodinami na Panenských ostrovech.

Zemřel v sobotu 20. března ve svém domě v Santa Fe na následky pádu z minulého týdne. S manželkou Ermou Lee, jež zesnula v roce 2001, měl dvě dcery a čtyři syny, z nichž Tom je senátorem.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!