Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Andor Lilienthal (99) maďarský šachový velmistr Vynikající hráč porazil v životě takové velikány, jako byl José Raúl Capablanca (po osmadvaceti tazích!), Alexandr Aljechin, Max Euwe, Michail Botvinnik nebo Vasilij Smyslov.

Narodil se v Moskvě v rodině maďarských Židů, ale byly mu dva roky, když se odstěhovali do Budapešti, kde však matka záhy zemřela. Vypracoval se jako samouk, začal hrát ve třinácti a přivydělával si nad šachovnicemi po kavárnách, neboť byl nezaměstnaný – neudělal krejčovské zkoušky.

Třikrát reprezentoval na šachových olympiádách a získal dvě individuální zlaté medaile. Vroce 1935 emigroval do Sovětského svazu, kde získal o čtyři roky později občanství a zúčastnil se osmi mistrovství země. V roce 1940 se dělil o první místo s Igorem Bondarevským. Od roku 1950 nesl titul šachové federace FIDE velmistr. V období 1951–1960 trénoval legendárního Arména Tigrana Petrosjana.

Do Maďarska se definitivně vrátil v roce 1976 a vydal dvě knihy pamětí. V análech je zaznamenán i fakt, že o rok později ho na mezinárodním mistrovství v Děčíně zdolal náš velmistr Jiří Lechtýnský. Měsíc se v Lilienthalově bytě skrýval šachový běženec Bobby Fisher.

Do pozdního věku se udržoval v dobré kondici, občas přijal pozvání na evropské turnaje v bleskovce, donedávna jezdil po městě ve své Toyotě Yaris, odpočíval na chatě na Krymu a stihl vést i šachový časopis.

Zemřel v sobotu 8. května v Budapešti, tři dny po dovršení devětadevadesátin, jako nejstarší velmistr zeměkoule. Za manželku měl Rusku Olgu Alexandrovnu.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...