Čtvrtek 12. září 2024, svátek má Marie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Andrej Vozněsenskij (77) ruský básník Vedle Jevgenije Jevtušenka či Belly Achmadulinové patřil ke generaci „dětí XX. sjezdu“, která po roce 1956 vnesla do sovětské kultury svěží vítr. Už ve čtrnácti poslal své verše Borisi Pasternakovi, který se stal jeho mentorem. Vystudoval architekturu, ale těsně před promocí mu papírové projekty shořely, což považoval za znamení, aby se nadále věnoval jenom poezii.

Počátkem 60. let s generačními kolegy rázoval po světě a recitoval před plnými stadiony. Z cesty po Americe, kde se setkal i s Marilyn Monroe, napsal sbírku Trojúhelníková hruška, která vyšla česky v roce 1964 v SNKLU v překladu Václava Daňka, jenž převedl i další díla Parabola (1962), Achillovo srdce (1968) a Stín zvuku (1972), Jana Mertinová potom titul O/Stavitelé ducha (1986).

Po návratu do SSSR ho však čekala kritika Nikity Chruščova, před dalšími útoky ho prý uchránila až telefonická přímluva prezidenta Kennedyho. Moc si nemohl „vyskakovat“ ani za Brežněva, hru Zachraňte si tváře na Tagance v režii Jurije Ljubimova hned zakázali. V té další Antisvěty (1964) se mimochodem poprvé objevil na jevišti písničkář Vladimir Vysockij. Kritizoval srpnovou okupaci Československa a byl pod dohledem KGB.

Se skladatelem Andrejem Rybnikovem napsal úspěšnou rockovou operu Juno a Avos, která se hrála od roku 1983 v Divadle leninského komsomolu v režii Marka Zacharova a o čtyři roky později hostovala v Divadle na Vinohradech. Před deseti lety pobýval na pražském Světě knihy.

Zemřel v úterý 1. června v Moskvě. Jeho manželkou byla spisovatelka Zoja Boguslavskaja.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!