Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Andréas Voutsinas (77) filmový a divadelní herec a režisér řeckého původu Narodil se v Chartúmu, ve čtyřech letech se s matkou odstěhovali do Athén. V osmnácti odjel studovat do Londýna na konzervatoř. V pětadvaceti začal navštěvovat newyorské Actors Studio Lee Strasberga. Vždycky ale toužil režírovat. Jak o něm píše Roger Vadim v pamětech Od hvězdy k hvězdě, „pro některé byl machiavelistickou osobností, třeba pro Jane Fondovou důvěrným guru“. Stal se jejím rádcem, když točila Vadimovu Barbarellu (1968), a byl obsazen coby zrádce do režisérovy poeovské povídky Metzengerstein ve filmu Podivuhodné příběhy (1968).

Kamarádil se s Anne Bancroftovou, jež byla přítelkyní herce a režiséra Mela Brookse, který mu na její doporučení dal roli homosexuálního asistenta režie Carmena Ghiu ve svém debutu Producenti (1968) a obsadil ho pak jako Nikolaje Sestrina do adaptace románu Ilfa a Petrova Dvanácti křesel (1970) a do parodie Historie světa -část 1 (1980).

Usadil se potom ve Francii a zahrál si např. Alvareze v Enricově Rumovém bulváru (1971), Kostase v Dassinově Snu a vášni (1978) nebo kněze v Bessonově Magické hlubině (1988).

Od roku 1970 vedl v Paříži hereckou dílnu Théatre des Cinquante a režíroval po celém světě na osmdesát inscenací (nejen tím, ale i fyzicky podoben Otomaru Krejčovi), nejraději ovšem antický repertoár v řeckých amfiteátrech, např. Euripidovu Helenu.

V roce 1992 dostal za zásluhy francouzský Řád umění a literatury.

Zemřel v úterý 8. června v Athénách na následky pádu, jejž utrpěl před měsícem.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!