Poznali jsme ho coby komisaře Tobiase von Sachsen ze seriálu Místo činu (Tatort), ale také z podobných cyklů jako Poldové z Rosenheimu, Speciální tým Kolín nebo Kobra 11. Nasazení týmu 2.
Ve středu 21. července našel kolega z týmu jeho tělo v hotelovém pokoji v severoitalském Livignu, kde se Schmieder účastnil amatérského závodu horských kol Bike TransAlp a stačil odjet čtyři etapy. Měl ženu a dvě děti.
Rodák z Bádenska-Württemberska se narodil uprchlíkům z albánského a rumunského Banátu. Po vystudování soukromé herecké školy v Mnichově začal počátkem devadesátých let obsazovat role v bezvýznamných komediích a objevil se v různých televizních snímcích. V šestidílném hraném dokumentu Osvětim: Nacisté a Konečné řešení (2005) ve dvou epizodách ztělesnil Adolfa Eichmanna. Loni v říjnu uvedla Česká televize Konermannovo dílo Praha - Železná opona (2007), jež zpracovalo útěk občanů bývalé NDR přes velvyslanectví NSR v Praze na podzim roku 1989, v němž si zahrál Franka Ziescheho.
Viděli jsme ho i v Richterově dramatu dle skutečné události o pokusu východoněmeckého plavce prokopat se do Západního Berlína Tunel (2001), v Duguayově sportovním thrilleru Hladina adrenalinu (2002) se nám představil jako Goran a v Hirschbiegelově historickém Pádu Třetí říše (2004), nominovaném na Oscara, byl nacistickým telefonistou. Během krátké doby tak Německo přišlo již o druhého mladého talentovaného herce. Před necelým měsícem zemřel v Berlíně na otravu alkoholem Schmiederův o rok mladší kolega Frank Giehring.
O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek