Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Néstor Kirchner (60) bývalý argentinský prezident Jako v pořadí čtyřiapadesátý člověk stál v čele země od 25. května 2003 do 10. prosince 2007. Unikátem je fakt, že po něm převzala funkci jeho o tři roky mladší manželka Cristina Fernándezová, což posloužilo novinářům k víceméně trefným přirovnáváním s legendární Evitou či Hillary Clintonovou. Primát první ženy prezidentky však patří Isabele Perónové z roku 1974.

Kirchner stejně jako jeho žena vystudoval práva a vzali se v roce 1975. Po vojenském puči se uchýlili do Santa Cruz v Patagonii, kde žili Néstorovi rodiče, otec poštovní úředník švýcarského původu a matka s chilskými a chorvatskými předky. Založili právní společnost, podnikali s nemovitostmi a vychovali syna Maxima a dceru Florencii. Tam rovněž přijali přezdívku Tučňákovi a on se stal starostou a posléze guvernérem této jižní provincie. Coby prezident a představitel levicového křídla Perónistické strany dokázal za čtyři roky v Argentině ekonomické zázraky, růst zvýšil na osm procent, snížil nezaměstnanost a přilákal zahraniční investory. Zároveň však musel čelit kritice, že si některé údaje, např. o klesající inflaci, zkrátka vymyslel. Nikdo mu ale nemůže upřít, že se před pěti lety zasloužil o zrušení generálního pardonu pro všechny staré kádry z dob vojenské diktatury, kteří se tak konečně dostávají před soudy za nechvalně známá „zmizení“ odpůrců junty a vraždy a popravy asi 7000 Argentinců.

Po odchodu z prezidentského Růžového domu byl poslancem a předsedou Justicialistické strany a předpokládalo se, že po vypršení manželčina mandátu v příštím roce bude na hlavu státu znovu kandidovat. Jeho koalice Fronta za vítězství však při loňských volbách utrpěla neúspěch a Kirchner na stranickou funkci rezignoval.

Zemřel náhle na infarkt během hospitalizace ve středu 27. října ve městě El Calafate. Letos prodělal dvě operace, při nichž mu byla rozšířena srdeční arterie. V Argentině je vyhlášen třídenní státní smutek.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...