Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Luis García Barlanga (89) španělský filmový režisér, scenárista a herec Vynikající tvůrce ve svých nejlepších dílech, často prostoupených černým humorem, kritizoval poměry ve frankistických časech za velké nelibosti cenzury a katolické církve.

Narodil se ve Valencii. Když mu generál Franco za občanské války uvěznil otce, člena parlamentu, ve snaze vylepšit politický obraz rodiny ve dvaceti dobrovolně narukoval a bojoval na ruské frontě u Novgorodu.

V roce 1947 vstoupil Barlanga na nově zřízenou filmovou školu v Madridu, kde se skamarádil s o rok mladším spolužákem Juanem Antoniem Bardemem a natočili spolu první film, veselohru Tato šťastná dvojice (1951). O dva roky později jim přinesla věhlas jejich satira na americkou hospodářskou pomoc evropským zemím Vítáme vás, pane Marshalle!, která získala zvláštní ocenění na festivalu v Cannes. V další komedii Calabuch (1956) zobrazil amerického atomového vědce, který se skrývá před veřejností v malé španělské rybářské vesničce. Viděli jsme též jeho snímky Každý týden zázrak (1957) o občanech, kteří do svého malého města lákají turisty vymýšlením zjevení, Svátek dobročinnosti (1961), zesměšňující společenské pokrytectví, který byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, povídku Smrt a drvoštěp z filmu Čtyři pravdy (1961), vynikajícího Kata (1963) s Ninem Manfredim, manželské drama Módní salón (1967) a další veselohru Národní puška (1978).

Ve Francii pak natočil Barlanga příběh manžela (Michel Piccoli), který dá před manželkou přednost nafukovací panně, V životní velikosti (1974).

Po pádu Frankova režimu se stal Barlanga ředitelem Národní filmotéky a prvním prezidentem Španělské akademie umění a filmových věd. Z řady poct, jichž se mu dostalo, jmenujme například Asturiasovu cenu, Zlatou uměleckou medaili, členství v Umělecké akademii v San Fernandu nebo čestný doktorát na Hernándezově univerzitě ve Valencii. Často býval členem poroty na mezinárodních filmových festivalech, v roce 1968 ji v Berlíně vedl.

Zemřel v sobotu 13. listopadu v Madridu na Alzheimerovu chorobu. Se ženou Maríou měl syny režiséra Josého Luise, Jorgeho, rozhlasového ředitele Fernanda a skladatele Carlose, který před osmi lety podlehl rakovině jater.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...