Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Luis García Barlanga (89) španělský filmový režisér, scenárista a herec Vynikající tvůrce ve svých nejlepších dílech, často prostoupených černým humorem, kritizoval poměry ve frankistických časech za velké nelibosti cenzury a katolické církve.

Narodil se ve Valencii. Když mu generál Franco za občanské války uvěznil otce, člena parlamentu, ve snaze vylepšit politický obraz rodiny ve dvaceti dobrovolně narukoval a bojoval na ruské frontě u Novgorodu.

V roce 1947 vstoupil Barlanga na nově zřízenou filmovou školu v Madridu, kde se skamarádil s o rok mladším spolužákem Juanem Antoniem Bardemem a natočili spolu první film, veselohru Tato šťastná dvojice (1951). O dva roky později jim přinesla věhlas jejich satira na americkou hospodářskou pomoc evropským zemím Vítáme vás, pane Marshalle!, která získala zvláštní ocenění na festivalu v Cannes. V další komedii Calabuch (1956) zobrazil amerického atomového vědce, který se skrývá před veřejností v malé španělské rybářské vesničce. Viděli jsme též jeho snímky Každý týden zázrak (1957) o občanech, kteří do svého malého města lákají turisty vymýšlením zjevení, Svátek dobročinnosti (1961), zesměšňující společenské pokrytectví, který byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, povídku Smrt a drvoštěp z filmu Čtyři pravdy (1961), vynikajícího Kata (1963) s Ninem Manfredim, manželské drama Módní salón (1967) a další veselohru Národní puška (1978).

Ve Francii pak natočil Barlanga příběh manžela (Michel Piccoli), který dá před manželkou přednost nafukovací panně, V životní velikosti (1974).

Po pádu Frankova režimu se stal Barlanga ředitelem Národní filmotéky a prvním prezidentem Španělské akademie umění a filmových věd. Z řady poct, jichž se mu dostalo, jmenujme například Asturiasovu cenu, Zlatou uměleckou medaili, členství v Umělecké akademii v San Fernandu nebo čestný doktorát na Hernándezově univerzitě ve Valencii. Často býval členem poroty na mezinárodních filmových festivalech, v roce 1968 ji v Berlíně vedl.

Zemřel v sobotu 13. listopadu v Madridu na Alzheimerovu chorobu. Se ženou Maríou měl syny režiséra Josého Luise, Jorgeho, rozhlasového ředitele Fernanda a skladatele Carlose, který před osmi lety podlehl rakovině jater.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek