Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Ingrid Pittová (73) britská filmová herečka Proslula především jako hororová oběť v kultovních filmech studia Hammer. Její život byl ovšem taktéž námětem na napínavý snímek.

Vlastním jménem Inguška Petrová se narodila v Polsku německému otci a polské židovské matce. Celá rodina se ocitla na tři roky v koncentračním táboře, neboť otec odmítl pracovat na nacistickém raketovém výzkumu. Po válce se stala členkou prestižního souboru Berliner Ensemble, vedeným vdovou Bertolda Brechta Helene Weigelovou. Když se dostala do potíží kvůli kritizování komunistického režimu, v Berlíně si vzala amerického mariňáka Rolanda Pitta a odstěhovala se s ním do Kalifornie. Manželství se však nevyvedlo a vrátila se do Evropy.

Ve filmu debutovala v Leanově Doktoru Živagovi (1965). Zahrála si také německou double agentku v Huttonově válečném díle Kam orli nelétají (1968). Věhlas jí přinesly strašidelné snímky jako adaptace novely Camilla Sheridana La Fanu v podobě Bakerových Krvežíznivých milenců (1970), kde vytvořila postavu dvousetleté lesbické upírky, nebo Sasdyho Hraběnka Draculová (1971). Později vzpomínala, že se při natáčení s kolegy museli těžce bránit smíchu, hlavně když jí padaly falešné zuby do polévky. Později se objevila třeba v Huntových Divokých husách II (1985), v Golanově Hannině válce (1988) a naposledy v Englishově fantasy Minotaur (2006). Zemřela v úterý 23. listopadu v Londýně po srdečním kolapsu.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek