Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Bella Achmadulina (73) ruská básnířka a spisovatelka Přináležela k poetům, kteří se za období chruščovovského „tání“ snažili očistit tvorbu od stalinské ideologie, jako byl její první manžel Jevgenij Jevtušenko, v červnu zesnulý Andrej Voznesenskij, Robert Rožděstvenskij nebo Bulat Okudžava. Za Brežněva ji režimní kritika nařkla bezmála z pornografie, byla vyloučena ze Svazu spisovatelů a publikovala v samizdatu a v zahraničí.

Obhajovala lidská práva a pronásledované osobnosti typu Andreje Sacharova. V roce 1977 se stala čestnou členkou Americké akademie umění a literatury. O dva roky později přispěla surrealistickou povídkou do proslulého neoficiálního almanachu Metropol. O politiku se nepřestala zajímat ani po rozpadu SSSR a v roce 1993 podepsala Dopis čtyřiceti dvou, který podpořil Borise Jelcina.

Narodila se rodičům s tatarskogruzínsko-italskými předky. V roce 1955 otiskla první verše v magazínu Okťabr. O pět let později absolvovala Gorkého literární institut, odkud ji na čas vyloučili, protože se zastávala Borise Pasternaka.

Její sbírky Struna (1966, Svět sovětů), Stopy v krvi (1979, Odeon) a Probdívání (1990, Odeon) kongeniálně přeložil do češtiny Václav Daněk.

Zahrála si reportérku v Šukšinově filmovém debutu Znám takového chlapíka (1964) a objevila se též v Chucijevově díle Je mi dvacet let (1964).

Zemřela v pondělí 29. listopadu v Peredělkinu. Jejím druhým mužem byl spisovatel Jurij Nagibin, třetím režisér Eldar Kulijev, s nímž měla dceru Jelizavetu. Od roku 1974 byla provdána za filmového architekta Borise Messerera.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek