Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Vladislav Zadrobílek (78) český básník, nakladatel, malíř a hudebník Rodák z Prahy prožil dětství v Hradci Králové. V Litoměřicích se vyučil zahradníkem, díky této profesi se ocitnul v Choustníkově Hradišti, kde se začal zajímat o osobu barokního mecenáše hraběte Šporka a o jeho Kuks, což v roce 1999 zúročila velká výstava, jemu věnovaná.

Za normalizace vystřídal řadu povolání jako strojník v čistírně plynu, svářeč, kulisák, elektrikář a antikvář. Byl členem industriální hudební skupiny Žabí hlen, jejíž význam docenily loni jím vybrané soubory nahrávek.

Publikoval pod pseudonymem D. Ž. Bor. Napsal básnické sbírky Velká denní hudba (1963), Zadrhlo zahrdlo (1996) a Plankty (2009), za Klonování času byl v roce 2005 nominován na státní cenu za literaturu.

Je mimo jiné autorem esejistické knihy Dítě andělů: Otokar Březina - život jako dílo (2000) a monografie Bdělost, toť vše! Gustava Meyrinka cesta k nadsmyslnu (2002).

Významně se věnoval hermetismu a alchymii, psal články do sborníku Logos a do časopisů Analogon a Tvar. První práce publikoval v samizdatu, mezi lety 1971-1989 vydal 34 různých titulů včetně Josefa Váchala, Ladislava Klímy a Vladimíra Boudníka. Před dvaceti lety založil nakladatelství Trigon.

Z jeho sbírek i vlastního surrealistického díla například vznikla expozice Dary & Nedary před čtyřmi roky v pražském Domě U zlatého prstenu. Loni se dočkal první samostatné výstavy v Galerii Emila Juliše v Černčicích u Loun. Před několika týdny vyšla jeho vzpomínková kniha Časobraní.

Zemřel v sobotu 11. prosince v Praze.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...