Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Don Kirshner (76) americký hudební producent a nakladatel Jednoho z nejvlivnějších mužů v oboru právem nazval magazín Time „Mužem se zlatým uchem“, jelikož přivedl na úspěšnou dráhu řadu kapel, třeba televizní The Monkees nebo bubblegumové The Archies. A nepotřeboval k tomu ani znát noty.

Poprvé na sebe upozornil v roce 1958, když s Alem Nevinsem založili newyorskou společnost Aldon Music, pod jejíž ochranou tvořila autorská esa, jako byli Neil Sedaka, Gerry Goffin, Howard Greenfield, Barry Mann, Cynthia Weilová či Carole Kingová.

Coby rockový producent a promotér pomohl odstartovat kariéru Bobbymu Darinovi, Neilu Diamondovi a objevil rovněž skupinu Kansas. Postupně vlastnil tři gramofonové firmy.

Od září 1973 produkoval a uváděl na kanálu ABC pravidelný týdenní devadesátiminutový pořad Don Kirshner's Rock Concert, který po devět let představoval před kamerou (mnohdy při jejich televizním debutu) nikoli na playback, ale v průkopnicky živých vystoupeních sestavy The Rolling Stones, The Eagles, KISS, The Allman Brothers Band, Phila Collinse nebo Prince, ale také mladé komiky jménem Billy Crystal a David Letterman. Kritikové si však rádi dělávali legraci z jeho poněkud koženého stylu moderování.

Před třemi roky sice byl za celoživotní zásluhy uveden do autorské Síně slávy, ale nepřestalo ho mrzet, že ho nevzali do Síně slávy rock and rollu.

Zemřel na srdeční selhání v pondělí 17. ledna ve městě Boca Raton na Floridě. Padesát let byl ženat s paní Sheilou, měli syna Rickyho, producenta divadelních ocenění Tony, a dceru Daryn.

O autorovi| Jan Rejžek, připravuje profily osobností, které opustily tento svět

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...