Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

George Shearing (91) anglický jazzový pianista a skladatel Od narození nevidomý umělec byl autorem evergreenu Lullaby of Birdland (1952), který napsal za deset minut na počest pověstného newyorského jazzového klubu a mj. ho nazpívala Sarah Vaughanová a Ella Fitzgeraldová. Podle něj pojmenoval i své paměti, které vyšly před sedmi lety.

Narodil se v Londýně jako nejmladší z devíti dětí v rodině horníka a uklízečky. Poprvé usedl k pianu už ve třech letech. Po absolvování slepecké školy začal vystupovat s Ambroseho tanečním orchestrem. Za války působil Shearing v souboru Stéphanea Grappelliho a sedm let po sobě vyhrával anketu časopisu Melody Maker coby nejlepší jazzový pianista.

V osmadvaceti letech odjel do New Yorku, kde založil vlastní jazzový kvintet (v neobvyklém složení klavír, vibrafon, elektrická kytara, kontrabas, bicí), s nímž nahrál plno hitů pro firmy MGM a Capitol, počínaje Warrenovou skladbou September in the Rain (1949).

Jeho alba Black Satin (1957) a White Satin (1960) se dostala v hitparádě na třinácté, resp. jedenácté místo, s velkým úspěchem doprovázel Nata Kinga Colea.

Koncem 50. let byl Shearing rovněž jedním z průkopníků afrokubánské hudby, ostatně v jeho skupině se proslavil vibrafonista Cal Tjader.

Po šedesátce se dočkal znovuoživeného zájmu, připravil pět společných elpíček s Melem Tormém (dvě zpěvákovi vynesla Grammy, ale Akademie opomněla Shearinga nominovat) a nahrával sólové desky.

Vroce 2007 byl Shearing pasován na rytíře, předtím obdržel Řád britského impéria. V Bílém domě preludoval celkem třem americkým prezidentům.

George Shearing zemřel v pondělí 14. února v New Yorku na srdeční selhání. S první ženou Beatrice měl dceru Wendy, podruhé si Shearing vzal zpěvačku Eleanor Geffertovou.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...