Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Rostislav Čtvrtlík (47) český divadelní, televizní a dabingový herec Propůjčil mimo jiné hlas Chandleru Bingovi v televizním seriálu Přátelé (1994–2004). Amerického herce Matthewa Perryho daboval navíc ve všech rolích včetně Lynnova snímku Můj soused zabiják (2000).

Rodák z Olomouce vystudoval střední průmyslovou školu stavební v Lipníku nad Bečvou a poté herectví na pražské DAMU. První angažmá získal Čtvrtlík v tehdejším brněnském Státním divadle, kde ztvárnil např. Laertese v Shakespearově Hamletovi, v roce 1992 odešel do Divadla pod Palmovkou, kde působil až do předčasné smrti.

Jednou z jeho nejslavnějších úloh byl Lennie v adaptaci Steinbeckovy novely O myších a lidech v režii Petra Kracika, která dosáhla tří set repríz. Diváci ho mohli též vidět jako Cheeche v Allenových Výstřelech na Broadwayi, Kréonta v Sofoklově Oidipu vladaři, Samka v Preissové Gazdině robě nebo náčelníka Bromdena ve Wassermanově Přeletu nad kukaččím hnízdem.

Poslední představení v postavě Johna Knoxe v Boltově inscenaci Ať žije královna! odehrál loni v září na zájezdě ve Dvoře Králové. Hostoval také v Divadle ABC, Divadle v Celetné či v Divadle Na Fidlovačce.

Objevil se v televizních seriálech Rodáci, Četnické humoresky, Škola Na Výsluní, Kriminálka Anděl a Vyprávěj, menší úlohy dostal ve Vláčilově Mágovi (1987) a v Herzově Strace v hrsti (1988).

Zemřel v neděli 6. března v Praze po pětiletém boji s mozkovým nádorem. Jeho bratrem je rovněž známý dabingový herec Luděk Čtvrtlík.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...