Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Rostislav Čtvrtlík (47) český divadelní, televizní a dabingový herec Propůjčil mimo jiné hlas Chandleru Bingovi v televizním seriálu Přátelé (1994–2004). Amerického herce Matthewa Perryho daboval navíc ve všech rolích včetně Lynnova snímku Můj soused zabiják (2000).

Rodák z Olomouce vystudoval střední průmyslovou školu stavební v Lipníku nad Bečvou a poté herectví na pražské DAMU. První angažmá získal Čtvrtlík v tehdejším brněnském Státním divadle, kde ztvárnil např. Laertese v Shakespearově Hamletovi, v roce 1992 odešel do Divadla pod Palmovkou, kde působil až do předčasné smrti.

Jednou z jeho nejslavnějších úloh byl Lennie v adaptaci Steinbeckovy novely O myších a lidech v režii Petra Kracika, která dosáhla tří set repríz. Diváci ho mohli též vidět jako Cheeche v Allenových Výstřelech na Broadwayi, Kréonta v Sofoklově Oidipu vladaři, Samka v Preissové Gazdině robě nebo náčelníka Bromdena ve Wassermanově Přeletu nad kukaččím hnízdem.

Poslední představení v postavě Johna Knoxe v Boltově inscenaci Ať žije královna! odehrál loni v září na zájezdě ve Dvoře Králové. Hostoval také v Divadle ABC, Divadle v Celetné či v Divadle Na Fidlovačce.

Objevil se v televizních seriálech Rodáci, Četnické humoresky, Škola Na Výsluní, Kriminálka Anděl a Vyprávěj, menší úlohy dostal ve Vláčilově Mágovi (1987) a v Herzově Strace v hrsti (1988).

Zemřel v neděli 6. března v Praze po pětiletém boji s mozkovým nádorem. Jeho bratrem je rovněž známý dabingový herec Luděk Čtvrtlík.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...