Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

nekrolog07

Česko

Karel Svoboda

Byla to sebevražda, nebo ne? A pokud ano, proč ji skladatel ve svých osmašedesáti tak nenadál e spáchal? Takové otázky se rojily na stránkách novin ještě dlouhé měsíce poté, co Karla Svobodu našli 28. ledna v jeho jevanské vile. Složil hudbu k 90 filmům a televizním seriálům, jedním z nejznámějších je Cirkus Humberto. Autor hudby k pohádce Tři oříšky pro Popelku nebo Návštěvníci byl dvakrát ženatý. První manželka Hana Bohatová zemřela v roce 1993 na rakovinu, o dva roky později se oženil s o třiatřicet let mladší Vendulou Svobodovou. Jejich první dítě, Klárka, zemřelo před sedmi lety na rakovinu, v roce 2005 se jim narodil syn Jakub.

Egon Bondy

Na následky popálenin třetího stupně zemřel v Bratislavě 9. dubna duchovní otec českého undergroundu. Sedmasedmdesátiletému básníkovi a filozofovi, který psal i texty pro skupinu Plastic People Of the Universe, se stala osudnou cigareta, s níž usnul v posteli. Temnou stránkou jeho života byla spolupráce s StB. Na Slovensku se usídlil v roce 1993 na protest proti rozdělení Československa.

Kurt Vonnegut, Jr.

Americký spisovatel zemřel ve věku čtyřiaosmdesáti let, 11. dubna podlehl následkům zranění mozku, která utrpěl při pádu ve svém domě na Manhattanu. Byl válečným zajatcem v Německu a zažil nálet na Drážďany, což později popsal ve stěžejní protiválečné knize Jatka č. 5, světově prosluly jeho knihy Mechanické piano, Kolíbka, Snídaně šampionů a další. Považoval se za autora společenských románů, i když jeho knihy měly i prvky sci-fi.

Boris Jelcin

Rozporuplný politik, první demokraticky zvolený ruský prezident, za jehož vlády se rozmohla korupce a moc oligarchů, zemřel v šestasedmdesáti letech 23. dubna. V srpnu 1991 vyskočil na tank před parlamentem a demonstrantům slíbil, že zastaví puč proti Gorbačovovi. Stál u zrodu samostatného Ruska od roku 1992, ale jeho hospodářství – ekonomická „terapie šokem“ – uvrhlo miliony Rusů do chudoby. Kremlu vládl politik známý svou slabostí pro skleničku osm a půl roku, prezidentskou funkci předal před osmi lety Vladimiru Putinovi.

Svatopluk Beneš

Filmový představitel oduševnělých milovníků zemřel 27. dubna ve věku devětaosmdesáti let po dlouhé těžké nemoci. Od roku 1950 byl po celých čtyřicet let hercem Městských divadel pražských a vytvořil zde na dvě stě postav. Za ty byl v roce 1997 oceněn divadelní Cenou Thálie za celoživotní přínos. Jeho filmovými hereckými partnerkami byly například Lída Baarová, Nataša Gollová nebo Adina Mandlová. Jeho posledním natočeným filmem byly Želary.

Miroslav Smotlacha

Říkalo se mu „ dědeček Hříbeček“, byl známým popularizátorem a znalcem mykologie a houbaření, autor atlasů hub a kuchařek, předseda České mykologické společnosti. Zemřel 6. června ve věku šestaosmdesáti let. Přes deset let také vedl laboratoř dřevokazných hub, která zpracovala tisíce posudků, a pomohla tak zachránit a opravit mnoho historických památek.

Jiří Zahajský

Do paměti lidí se herec, který odešel ve svých osmašedesáti letech 19. července , zapsal hlavně jednou rolí: inspektorem Trachtou z cimrmanovského filmu Rozpuštěný a vypuštěný. O mnohé role přišel ve svém životě i proto, že žil s televizní hlasatelkou ze srpna 1968 a pozdější chartistkou Kamilou Moučkovou. Jeho další manželkou se stala herečka Jana Brejchová. Pětatřicet let hrál v pražském Činoherním klubu.

Michelangelo Antonioni

Italský autor slavné Zvětšeniny zemřel 30. července ve svých čtyřiadevadesáti letech. Společně se svými krajany Federicem Fellinim a Luchinem Viscontim patřil k legendám světové kinematografie. Začínal jako sociálně angažovaný dokumentarista. V hraném filmu debutoval v roce 1950 snímkem Kronika jedné lásky. O deset let později způsobil jeho film Dobrodružství skandál na filmovém festivalu v Cannes, když byl kvůli novátorským filmovým postupům vypískán. V roce 1986 ho postihla mozková mrtvice, přesto natočil ještě dva filmy.

Ingmar Bergman

Devětaosmdesátiletý švédský režisér, scenárista a dramatik zemřel 30. července. Přestože tento „filozof a psycholog uměleckého filmu“ přestal natáčet už v polovině osmdesátých let, mnozí ho považují za největšího filmaře všech dob, obdivovali ho režiséři od Woodyho Allena po Wima Wenderse. Proslavily jej snímky jako Mlčení, Persona, Fanny a Alexandr nebo Šepoty a výkřiky. „Bohém v životě, pedant v práci,“ charakterizoval sám sebe. Byl pětkrát ženatý, žil v mnoha nezpečetěných svazcích (například s herečkou Liv Ullmannovou) a přiznal se k devíti dětem.

Luciano Pavarotti

Operní pěvec zemřel na rakovinu slinivky břišní 8. září v rodné Modeně ve věku jednasedmdesáti let. Říkalo se mu Mistr vysokého C nebo Big P., přispěl k popularizaci opery a nechával vážnou hudbu zaznít pod širým nebem. Například jeho vystoupení v Central Parku sledovalo půl milionu návštěvníků. Debutoval v roce 1961 rolí Rudolfa v Pucciniho opeře La Boheme v divadle Reggia Emilia. Jeho zřejmě nejslavnější árií je Nessun dorma z Pucciniho opery Turandot. „Zpívám pro peníze,“ říkával, ale po své smrti zanechal dluhy ve výši kolem 480 milionů korun.

Josef Vinklář

Poslední rozloučení s hercem, který zemřel 18. září v šestasedmdesáti letech po těžké nemoci, se konalo v budově Národního divadla. Tam od roku 1983 Vinklář vytvořil desítky rolí. Na jevišti byl Romeem, králem Learem i Švandou ze Strakonického dudáka. Začínal v divadle Voskovce a Wericha, lidé si ho ale asi nejvíc spojovali s doktorem Cvachem ze seriálu Nemocnice na kraji města. Byl držitelem Ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu, v roce 2000 vydal knihu vzpomínek Pokus o kus pravdy. S první manželkou Janou Dítětovou má syna Jakuba, s další manželkou Ivankou Devátou, kterou si vzal dvakrát, syna Adama.

Marcel Marceau

Francouzský klasik moderní pantomimy se proslavil postavou lyrického klauna Bipa a ovlivnil mimy na celém světě. Zemřel na infarkt 22. září ve věku 84 let. Byl ovlivněn hvězdami němého filmu Chaplinem či bratry Marxovými. Vytvořil svůj osobitý styl zvaný „imaginární pantomima“. Jeho mimický styl inspiroval i Michaela Jacksona ke známé měsíční chůzi. V posledním desetiletí pracoval jako vyslanec dobré vůle OSN.

Jarmila Loukotková

Spisovatelka, pro kterou byla celoživotními tématy antika a středověká Francie, zemřela 29. října ve věku 84 let. Už v sedmnácti vydala svou první sbírku povídek s názvem Jasmín. Do češtiny přebásnila celé dílo Francoise Villona – přes tři tisíce dvě stě veršů, jedním z jejích nejslavnějších románů je Navzdory básník zpívá, která pojednává o Villonově životě.

Petr Haničinec

Sedmého listopadu ho v jeho sedmasedmdesáti letech udolal boj s rakovinou. Divadelní, filmový a televizní herec a dabér hrál v normalizačních seriálech Žena za pultem nebo Třicet případů majora Zemana, větší renomé mu ale přinesly desítky divadelních rolí v Divadle na Vinohradech či později Na Fidlovačce. Nezaměnitelně nadaboval třeba inspektora Columba. Petr Haničinec byl čtyřikrát ženatý, s herečkou Štěpánkou Haničincovou měl dceru Alexandru, s herečkou Marií Kyselkovou syna Ondřeje. Jeho třetí manželkou byla novinářka Eva Kopecká, od roku 1985 žil se zlatnicí Radmilou Pleskotovou.

Jaroslav Skála

Ze solidarity se svými pacienty nepil, aby „nekázal vodu a nepil víno“. V jednadevadesáti letech zemřel 26. listopadu docent Jaroslav Skála, který v roce 1951 v Praze založil první protialkoholní stanici na světě. Označoval sám sebe za „alkohologa“, přispěl ke vzniku oboru adiktologie, jež se zabývá výzkumem, prevencí a léčbou závislostí. Spoluzakládal soukromou Pražskou vysokou školu psychosociálních studií. Až do vysokého věku byl aktivním sportovcem.