Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Některá oznámení policii zneužívají naší značku, tvrdí šéf Transparency

Česko

  14:13
PRAHA - Někteří lidé napodobují zprávy neziskové organizace Transparency International, aby pro své podněty policii či médiím získali větší pozornost. „Poslední rok se nám to stalo už v několika případech. Někdy byl dokonce zfalšován i můj podpis,“ tvrdí David Ondráčka, šéf Transparency International.

Lidovky.cz: Novináři dostali do rukou nedávno trestní oznámení, které údajně podala Transparency International na šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu, jenže se jedná o podvrh. Jak se na to díváte?
Poslední rok se nám to stalo už v několika případech. Mě to samozřejmě netěší, protože někdo zneužívá naše jméno k vyřizování nějakých věcí. Pokud něco pošleme my, tak za tím 100 % stojíme a musí to být právně vyčištěné a vymyšlené.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Nevíte, kdo za tím může stát?
Netuším. Lidé jsou různí. Obrací se jich na nás stovky s různými podněty a my je musíme pečlivě filtrovat, mnoho z nich odmítáme, protože ten případ nemá řešení nebo to není případ vůbec. Někdo to může vidět jinak, nebo někdo třetí, který to pošle pod hlavičkou Transparency, si může myslet, že to pak bude mít s naší hlavičkou větší váhu.

Lidovky.cz: Jde s tím nějak bojovat?
Nejde s tím dělat nic jiného, než upozornit na to, že to není od nás. Ty věci se ale zatím dějí dost amatérsky. V některých případech byl dokonce zfalšován i můj podpis. Podávat na něco takového trestní oznámení, je jen ztrátou času a policie s tím nic neudělá, protože se není prostě čeho chytit.

Lidovky.cz: Jak často se falešné oznámení s vaším logem objevuje?
Není jich zas tak moc. Vím o třech. Něco přišlo dokonce i na policii nebo na magistrát. Všechno to napodobovalo Transparency, ale ten obsah byl částečně nesmyslný a byla jen použita naše hlavička, kterou si kdokoliv může stáhnout. To není zase nic ultradetektivního.

Lidovky.cz: Poškozují vás podobné falzifikáty?
Zatím to nedosáhlo nějaké vážné intenzity. Nedramatizoval bych to. Samozřejmě mě ale netěší, když pod mým jménem, nebo jménem naší organizace, přijde na úřad nějaký blábol.

Lidovky.cz: Jak se dají podobné falešné zprávy a oznámení poznat?
Jsou tam různé technické věci. My třeba umisťujeme standardně podpisy v nějakém rohu. Také jsou v těch falešných oznámení gramatické chyby. Někdy je také použit jen kousek úvodního úryvku, který běžně používáme. Hlavně ale je ten obsah často nesmyslný. My neposíláme žádné spekulativní dopisy.

Lidovky.cz: Může těmto falešným textům zneužití vaší značky nějak pomoc?
Myslím, že ne. Není ale nic jednoduššího, než k nám zavolat a zjisti, jestli jsme to skutečně posílali. Doufám, že po nějaké době tato vlna opadne.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat