Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Některá oznámení policii zneužívají naší značku, tvrdí šéf Transparency

David Ondráčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Ondráčka | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Někteří lidé napodobují zprávy neziskové organizace Transparency International, aby pro své podněty policii či médiím získali větší pozornost. „Poslední rok se nám to stalo už v několika případech. Někdy byl dokonce zfalšován i můj podpis,“ tvrdí David Ondráčka, šéf Transparency International.

Lidovky.cz: Novináři dostali do rukou nedávno trestní oznámení, které údajně podala Transparency International na šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu, jenže se jedná o podvrh. Jak se na to díváte?
Poslední rok se nám to stalo už v několika případech. Mě to samozřejmě netěší, protože někdo zneužívá naše jméno k vyřizování nějakých věcí. Pokud něco pošleme my, tak za tím 100 % stojíme a musí to být právně vyčištěné a vymyšlené.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Nevíte, kdo za tím může stát?
Netuším. Lidé jsou různí. Obrací se jich na nás stovky s různými podněty a my je musíme pečlivě filtrovat, mnoho z nich odmítáme, protože ten případ nemá řešení nebo to není případ vůbec. Někdo to může vidět jinak, nebo někdo třetí, který to pošle pod hlavičkou Transparency, si může myslet, že to pak bude mít s naší hlavičkou větší váhu.

Lidovky.cz: Jde s tím nějak bojovat?
Nejde s tím dělat nic jiného, než upozornit na to, že to není od nás. Ty věci se ale zatím dějí dost amatérsky. V některých případech byl dokonce zfalšován i můj podpis. Podávat na něco takového trestní oznámení, je jen ztrátou času a policie s tím nic neudělá, protože se není prostě čeho chytit.

Lidovky.cz: Jak často se falešné oznámení s vaším logem objevuje?
Není jich zas tak moc. Vím o třech. Něco přišlo dokonce i na policii nebo na magistrát. Všechno to napodobovalo Transparency, ale ten obsah byl částečně nesmyslný a byla jen použita naše hlavička, kterou si kdokoliv může stáhnout. To není zase nic ultradetektivního.

Lidovky.cz: Poškozují vás podobné falzifikáty?
Zatím to nedosáhlo nějaké vážné intenzity. Nedramatizoval bych to. Samozřejmě mě ale netěší, když pod mým jménem, nebo jménem naší organizace, přijde na úřad nějaký blábol.

Lidovky.cz: Jak se dají podobné falešné zprávy a oznámení poznat?
Jsou tam různé technické věci. My třeba umisťujeme standardně podpisy v nějakém rohu. Také jsou v těch falešných oznámení gramatické chyby. Někdy je také použit jen kousek úvodního úryvku, který běžně používáme. Hlavně ale je ten obsah často nesmyslný. My neposíláme žádné spekulativní dopisy.

Lidovky.cz: Může těmto falešným textům zneužití vaší značky nějak pomoc?
Myslím, že ne. Není ale nic jednoduššího, než k nám zavolat a zjisti, jestli jsme to skutečně posílali. Doufám, že po nějaké době tato vlna opadne.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!