11. ledna 2006 14:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Některé řetězce opět klamaly zákazníky

Povánoční slevy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povánoční slevy. | foto: ČTK

PRAHA Obchodní řetězce mají stále problémy s dodržováním pravidel při výprodejích, podle České obchodní inspekce je však prohřešků méně než na začátku loňského roku.

Nedostatky letos odhalila třetina z 230 kontrol ČOI zaměřených na povánoční výprodeje obchodních řetězců. Obchodníci například špatně účtovali či stanovili procentní slevu, v některých prodejnách i letos nebylo inzerované zboží k dostání.

Ústřední ředitel ČOI Jiří Pěkný řekl, že inspektoři od loňského 29. prosince do letošního 9. ledna zkontrolovali výprodeje v 230 provozovnách zhruba 40 obchodních řetězců. Porušení jednoho nebo více ustavení platných předpisů zjistila ČOI v 80 provozovnách. Zákaz prodeje do doby zjednání nápravy ČOI vydala na zboží v celkové hodnotě 97.650 korun.

Ve správním řízení hrozí obchodníkům až milionová pokuta.  "Stejně jako loni inspektoři zjišťují četná porušení zákona o ochraně spotřebitele, i když jich je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku celkově méně," uvedl Pěkný. Podle něj je však předčasné hodnotit, zda se obchodníci při výprodejích polepšili, protože hlavní vlna slev teprve přijde. "Jisté signály změny k lepšímu jsou jak v chování obchodních řetězců, tak i spotřebitelů," dodal.

Kontroly výprodejů podle Pěkného letos odhalily pouze tři závažné prohřešky. "Docházelo k masivnímu porušování zákona a předražování. Řetězec například nabízel 30procentní slevu, která ale nebyla u pokladny dodržena," uvedl Pěkný.

Inspektoři při kontrolách výprodejů také zjistili, že u některých výrobků chyběl údaj o ceně po jejím snížení. Nová cenabyla často navíc vyšší než uvádělo procentní zlevnění. Někteří obchodníci měli i rozdíly v ceně zboží v nabídkovém letáku a v prodejně. ČOI zjistila i případ, kdy výrobek inzerovaný ve slevovém letáku nebyl do obchodu vůbec dodán.

"Chyby, které nalézáme, jsou systémové. Souvisí s nedostatkem vzdělávání prodavačů a absencí učňovského zázemí. Chybí i vnitřní kontroly v rámci obchodních firem. Situace se ale za poslední rok zlepšila. Proti loňsku máme o více jak 40 procent méně závažných zjištění," dodal Pěkný.

V obchodech hned po vánočních svátcích naplno propuklynovoroční výprodeje a cena sezónního zboží klesla u některého zboží až o 85 procent. Výrazně levněji lidé v těchto dnech koupí nejen zimní textil a obuv, ale také hračky, spotřební elektroniku i nábytek. Slevové akce budou v obchodech pokračovat celý leden.

Loňské novoroční výprodeje doprovázely velké problémy.  Některé velkoprodejny totiž nabízely v reklamních letácích  některé zlevněné výrobky, které ve skutečnosti nebyly v prodeji.

Kontrolní akci ČOI tehdy odstartovaly novoroční slevy v hypermarketech Carrefour, kde na začátku ledna klesly ceny  některého zboží až o 95 procent. Do prodejen tehdy zamířily  tisíce zákazníků, na řadu z nich se zlevněné zboží nedostalo.

Obchodní řetězce jsou po problémech s novoročními výprodeji patrnější při inzerování slev a mnohé z nich začaly v letácích vádět i údaje o množství zlevněného zboží. Obchodníci se tak htějí vyhnout komplikacím a kritice, kterou kvůli lednovým výprodejům sklidili od zákazníků i státních orgánů. Zpřísnit podmínky pro výprodeje má novela zákona o regulaci reklamy, kterou nedávno schválil parlament.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!