Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Některé školy mají kvůli koronaviru ředitelské volno. Z mateřských škol nezavře nejspíš žádná

Děti v rouškách během vyučování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti v rouškách během vyučování. | foto: Petr LundákMAFRA

Praha Na některých školách v Česku mají v pátek žáci a studenti ředitelské volno a do školy nejdou. Podle Asociace ředitelů základních škol vyhlásilo na pátek volno asi 15 procent základních škol. Zhruba polovina z nich ale zabezpečí fungování školních družin. Zavřeny budou i některé střední školy, zatímco z mateřských škol nejspíš žádná.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý ředitele škol vyzval, aby páteční uzavření zvážili. Vznikl by tak spolu s pondělním svátkem čtyřdenní víkend a podle Prymuly čas na útlum epidemie koronaviru. Některé školy místo pátku zůstanou zavřené v úterý.

Většina škol ale k udělení ředitelského volna nepřistoupila a důvodů mají podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého několik. Ředitelé si chtějí volno šetřit na dobu, kdy ho budou opravdu potřebovat, za rok mohou mít takových dnů pět. Jako další důvod zmínil Černý i tlak rodičů nebo námitku ředitelů, že by bylo lepší o uzavření škol rozhodnout centrálně.

Podle odhadu Pedagogické komory ČR dnes neotevře deset až dvacet procent škol. Jde zejména o pražské a středočeské školy, tedy školy z regionů, které jsou koronavirem silně postiženy. Podle prezidenta komory Radka Sárköziho některé školy volno budou mít až v úterý a jiné až v pátek 2. října kvůli volbám. Školy jsou často využívány jako volební místnosti.

Volno v pátek bude mít třeba základní škola v Klánovicích, jihlavské základní školy, základní školy v Novém Jičíně, většina škol v Karlových Varech nebo dvě školy v Přerově. V Říčanech u Prahy měli žáci volno už ve čtvrtek a mají ho i dnes, vedení města volno školám doporučilo kvůli šíření koronaviru. Ve Středočeském kraji volno na dnešek vyhlásily také školy v Sulicích a Odoleně Vodě u Prahy nebo Nečíně na Příbramsku.

Podle ministerstva školství je nyní v Česku kvůli výskytu koronaviru zcela uzavřeno přes 70 škol a dalších 490 má v karanténě minimálně jednu třídu. Už týden platí ve školách v celé republice povinnost nosit roušky i při výuce ve třídách, a to pro druhé stupně základních škol, střední a vysoké školy. Předtím byly roušky povinné jen ve společných prostorách, tedy hlavně na chodbách a toaletách. Povinnost mít zakrytý nos a ústa se nevztahuje třeba na hodiny tělocviku, zpěv nebo hru na dechové nástroje.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Gorilí samec Richard má covid, naštěstí zatím s mírnými příznaky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Gorilí samec Richard má covid, naštěstí zatím s mírnými příznaky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Gorilí samec Richard má covid, naštěstí zatím s mírnými příznaky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!