Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

„Někteří chtějí omluvu, já ne“

Česko

Japonská Hirošima si včera připomněla 65. výročí svržení americké jaderné bomby. Zemřelo 140 tisíc lidí

Výročí Hirošimy - Ceremonie se poprvé zúčastnil zástupce USA. Do města možná dorazí i Obama

HIROŠIMA/PRAHA Přesně v 8.15 ráno se v hirošimském památníku rozezněl zvon míru. Poté následovala minuta ticha. Právě v tuto dobu před 65 lety Američané svrhli na japonské město jadernou pumu. Vzpomínkového ceremoniálu se včera poprvé v historii zúčastnil i zástupce Spojených států, velvyslanec v Japonsku John Roos. Mezi 55 tisíci lidí byl poprvé i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

„Kvůli budoucím generacím musíme nadále spolupracovat na vytváření světa bez jaderných zbraní,“ uvedl ve svém prohlášení americký velvyslanec. Ten si Japonce získal již před rokem, když jen pár týdnů po svém příjezdu do Tokia Hirošimu navštívil. Roosova přítomnost na ceremonii by podle některých expertů mohla naznačovat, že Hirošimu brzy navštíví i americký prezident Barack Obama - chystá se totiž v listopadu do Japonska na jednání Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Žádná úřadující hlava Spojených států dosud v Hirošimě nebyla.

Možný Obamův příjezd Japonce rozděluje. 79letý Akihiro Takahaši, který atomový útok na konci druhé světové války zázrakem přežil, píše americkému prezidentovi již dva roky a vyzývá ho, aby do Hirošimy dorazil. „Obdivuji jeho postoj. Snaží se zbavit svět jaderných zbraní,“ citovala agentura Reuters Takahašiho. „Někteří lidé chtějí omluvu, já ale ne. K míru nikdy nedojde, když bude existovat nenávist,“ dodal tento bývalý šéf hirošimského muzea.

Student Kacuki Fudžii je ale jiného názoru. „Nejsem si jistý, jestli bych tady prezidenta Obamu uvítal,“ nechal se slyšet Fudžii. „Myslím si, že máme rozdílný názor na to, co je to mír. On se domnívá, že některé války jsou dobré a některé špatné. Podle mě jsou ale všechny špatné,“ dodal japonský student.

Konzervativní kruhy v USA vyslání Roose do Hirošimy kritizovaly, protože by mohlo být podle nich dezinterpretováno jako vyjádření lítosti. Podobně se vyjádřil i syn letce Paula Tibbetse, který bombu na Hirošimu svrhl. „Takto to vypadá, že Japonci jsou ti chudáci, že nic nedělali. Ale oni zaútočili na nás, na základnu Pearl Harbor. Nezabíjeli jsme Japonce. Zastavili jsme válku,“ citovala televizní stanice Fox News Genea Tibbetse.

Nejistá doba Japonsko se již dlouho snaží přesvědčit jaderné velmoci, aby odzbrojovaly. Na druhou stranu ale samo spoléhá na „jaderný deštník“ svého spojence z USA. Starosta Hirošimy Tadatoši Akiba vyzval japonský kabinet, ať tento postoj změní. Premiér Naoto Kan nicméně zopakoval, že země americkou nukleární obranu potřebuje. „Myslím, že jaderné zastrašení náš národ potřebuje zejména v této nejisté době,“ uvedl Kan po včerejším ceremoniálu ve zjevné narážce na posilující čínskou armádu a nevyzpytatelnou jadernou velmoc Severní Koreu.

„Obdivuji postoj Baracka Obamy. Snaží se zbavit svět jaderných zbraní.“

„Nejsem si jist, jestli bych tady Obamu uvítal. Máme rozdílný názor na to, co je mír.“

Autor: