Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pančovaný alkohol má třetí oběť, zemřel muž v Ostravě

Alkohol - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

HAVÍŘOV Tři lidské životy už si v Moravskoslezském kraji pravděpodobně vyžádalo pití nekvalitního alkoholu a s ním spojená otrava metylalkoholem. Policie nově eviduje úmrtí devětapadesátiletého muže, který ve čtvrtek zemřel v ostravské fakultní nemocnici, a není vyloučeno, že jeho smrt souvisí s možnou intoxikací po požití alkoholu.

Informovala o tom ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Už dříve přitom policie uvedla, že v souvislosti s otravou metylalkoholem od počátku září zemřela devětapadesátiletá žena a o tři roky starší muž.

Podle informací ČTK žena zemřela v ostravské fakultní nemocnici, pravděpodobně její manžel pak v bytě.

PSALI JSME:

Dalších pět lidí navíc zůstává hospitalizovaných v nemocnicích, stav většiny z nich je nadále vážný. Metylalkohol poškozuje zvláště nervovou soustavu. Pacienti mohou mít například trvale poškozený zrak. Podle informací ČTK už policisté společně s hygieniky podezřelý alkohol našli a zajistili.

Muž s lehkými problémy se léčí doma slivovicí

Holčáková uvedla, že devětapadesátiletý muž pil alkohol, když se zhoršil jeho zdravotní stav, byl převezen do nemocnice. O několik dnů později v ní zemřel. "Policisté zjistili identitu dalších osob, s nimiž měl muž požívat alkohol," dodala Holčáková.

Počet lidí zřejmě otrávených metylalkoholem tak vzrostl v regionu minimálně na osm. Čtyři lidé jsou hospitalizováni v havířovské nemocnici - tři z nich jsou na ARO, jeden na JIP. V pátek odpoledne do nemocnice přišel také partner jedné z hospitalizovaných, který prý také pil problémový alkohol.

Hospitalizaci odmítl a svolil jen k laboratornímu vyšetření. Do nemocnice se podle svých slov opět dostaví v sobotu s tím, že se doma bude léčit slivovicí. Může mít částečně pravdu, protože konzumace alkoholu správného složení lehčí otravu brzdí, píše server iDnes.cz.

Jeden muž byl odpoledne přijat také na ARO nemocnice v Orlové. "Momentálně je v kritickém stavu," řekla ČTK marketingová a PR manažerka nemocnice Radmila Fleischerová.

Policie našla podezřelé barely v trafice

Policie se případem začala zabývat ve čtvrtek. Havířovská nemocnice totiž po přijetí pacientky jevící otravu alkoholem a následném potvrzení otravy metylalkoholem uvědomila Krajskou hygienickou stanici v Ostravě. "Hrozilo nebezpečí, že se otráví i další lidé," uvedl náměstek pro léčebnou péči z havířovské nemocnice Jaroslav Lux.

Hygienici se s policií vydali na kontrolní akci. Po dvou hodinách podle informací ČTK našli v Havířově zdroj závadného alkoholu a zajistili jeho větší množství. "Zajistili jsme určité množství podezřelého alkoholu. Jde o čepovaný tvrdý alkohol," uvedla Štětínská. Podle serveru iDnes.cz se podezřelé barely s alkoholem objevily v jedné z trafik v havířovské čtvri Šumbark.

Nepijte čepovaný alkohol, hlásili strážníci megafonem

Případem se zabývá i vedení Havířova. Zvláště v souvislosti s tím, že se ve městě během víkendu konají hojně navštěvované slavnosti. Vystoupí na nich např. Paul Young nebo kapela Čechomor.  "Na slavnostech platí zákaz prodeje čepovaného tvrdého alkoholu. Upozorňujeme přesto návštěvníky, aby si nekupovali a nepili alkohol pocházející z neznámých zdrojů," řekla ČTK mluvčí radnice Eva Wojnarová.

Podobné varování dnes lidem tlumočili pomocí megafonů a služebních vozidel i havířovští strážníci. Intenzivněji se policisté zaměřili na lokality, kde se dá očekávat, že lidé nemají rozhlas, nesledují televizi nebo nepoužívají počítače.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem po boku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem po boku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem po boku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...