15. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Nemáme, ani nebude.' V českých lékárnách chybějí důležité léky

Lékarnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékarnice. | foto: Shutterstock

PRAHA "Lék na srdce Digoxin nemáme a v nejbližší době ani nebude." Tuto větu letos v lednu slyšelo v lékárně mnoho pacientů. Nemocní, kteří poměrně často předepisovaný medikament užívali na zpomalení tepové frekvence, tak obíhali další lékárny v naději, že někde by ještě mohli mít poslední balení. Výpadek hlásili v lednu farmaceuti i u Xanaxu, který se bere na úzkost, či antibiotické masti Framykoin. V březnu z polic lékárníků zmizel inhalátor Ecobec pro děti a dospělé trpící astmatem.

Nedostupnost léků v lékárnách patří k největším bolestem současného zdravotnictví. Už brzy se však má situace výrazně zlepšit.

Ministerstvo zdravotnictví totiž připravilo sérii opatření, kterými bude možné na nenadálé výpadky léčiv lépe reagovat. Jde o celkem dvě novely, jednak zákona o léčivech a jednak zákona o veřejném zdravotním pojištění, které v těchto dnech posílá do meziresortního připomínkového řízení.

„Není týden, co bychom neřešili případy, kdy pacienti nemohou sehnat svůj lék. Aktivně proto reagujeme na aktuální problémy a přicházíme s balíkem čtyř vzájemně provázaných opatření, která tyto výpadky řeší,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Změnit se mají pravidla vývozu léků, jejich dovozu, dodávek do lékáren i stanovování cen.

Klíčovým opatřením bude zavedení emergentního systému objednávání léčiv, který už dnes funguje na Slovensku. Výrobci léků budou mít za tímto účelem povinnost zřídit a provozovat elektronický informační systém pro objednávání léků. A pokud lékárna nebude schopna zajistit lék u svých distributorů, bude mít výrobce povinnost jí ho do dvou dnů dodat sám.

Počítá se také s možností používat nenahraditelné léky i v případě, kdy tomu brání jen administrativní překážky, třeba jiný text na obalu, než který byl schválen.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz