Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trasu u zavřené Smetanovy vyhlídky možná zrušíme, říká zástupce Klubu českých turistů. Podobných míst je více

Česko

  14:45
PRAHA - Okolí turisticky oblíbené Smetanovy vyhlídky nacházející se nad Štěchovickou přehradou u Krňan nechal majitel pozemku oplotit a přístupu k ní tím zabránil. Jaký bude další postup a zda jsou podobné problémy i v jiných lokalitách v tuzemsku pro Lidovky.cz popsal Pavel Přílepek, který má na starosti turistické značení v Klubu českých turistů (KČT). Zmínil také plány na novou cyklotrasu v Brdech.

Smetanova vyhlídka nad Štěchovicemi. foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Hurin Martin

Lidovky.cz: Jak hodnotíte situaci, která nastala kolem Smetanovy vyhlídky?
Zatím nemám úplně nejpodrobnější informace. V současné době to nejvíce řeší krajský kolega pan Linhart, jedná s příslušnými stranami, informace mám zprostředkované od něj. Aktuálně diskutujeme o možnosti zachování turistické trasy, ale je tu i varianta, že značenou trasu budeme muset zrušit.

Lidovky.cz: Jsou obdobné problémy i v jiných lokalitách?
Po celé republice je několik míst, kde máme problémy například s majiteli či nájemci pastvin. Neberou ohled na to, že přes místa jdou turisticky značené trasy a ohraničují je elektrickými ohradníky. Někdy se dokonce stane, že je u nich přidaná cedule upozorňující na býka ve stádu, což turisty pochopitelně odrazuje.

Poměrně známou kauzou pak je obora Květov v jižních Čechách nacházející se na panství pana Schwarzenberga. Při rozšíření obory byla v rámci stavebního povolení stanovená podmínka, že zůstane zachována průchodnost turistických tras vedoucích přes rozšiřovanou část obory. Fungovalo to asi rok a pak turistické značky bez našeho vědomí zmizely.

Lidovky.cz: Jak KČT v takových případech postupuje?
Snažíme se to řešit dohodou s majiteli. Nemáme právní ochranu turistického značení, takový zákon neexistuje. Snažili jsme se o něj, jednali jsme třeba i s ministryní pro místní rozvoj, ale zatím se nám zákon nepodařilo prosadit.

Lidovky.cz: Další možnosti kromě dohody s majiteli tedy nejsou?
V podstatě nikoliv. Jediná ochrana turistického značení je na úrovni přestupkového zákona, kde pár paragrafů odstavce říká, že kdokoliv poškodí, znehodnotí, či zničí turistické značení, dopouští se přestupku.

Lidovky.cz: Jak se KČT dotknou plány ministerstva životního prostředí na omezení vstupu do některých turisticky oblíbených míst?
Co se týká národních parků (NP), tam se nás plánované změny v podstatě nijak nedotknou. Když značíme turistické trasy na území NP, jeho správa s tím musí souhlasit, máme dohody o spolupráci. Mimo území NP lze zmínit případ teplicko-adršspašských skal, kde je turistů mnoho a příroda jejich náporem dostává příliš zabrat. Tam je možné, že se regulace tras prohloubí.

Lidovky.cz: Chystá v současné době KČT nějaké nové významné trasy?
Aktuálně se značí cyklotrasy přes bývalý vojenský prostor v Brdech. Jde o desítky až stovky kilometrů nových cyklotras, hotovo bude v průběhu prázdnin. Projekt řídí a financuje destinační agentura Středočeského kraje, my jsme spolupracující organizace a budeme značení cyklotras následně spravovat.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat