Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trasu u zavřené Smetanovy vyhlídky možná zrušíme, říká zástupce Klubu českých turistů. Podobných míst je více

Česko

  14:45
PRAHA - Okolí turisticky oblíbené Smetanovy vyhlídky nacházející se nad Štěchovickou přehradou u Krňan nechal majitel pozemku oplotit a přístupu k ní tím zabránil. Jaký bude další postup a zda jsou podobné problémy i v jiných lokalitách v tuzemsku pro Lidovky.cz popsal Pavel Přílepek, který má na starosti turistické značení v Klubu českých turistů (KČT). Zmínil také plány na novou cyklotrasu v Brdech.

Smetanova vyhlídka nad Štěchovicemi. foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Hurin Martin

Lidovky.cz: Jak hodnotíte situaci, která nastala kolem Smetanovy vyhlídky?
Zatím nemám úplně nejpodrobnější informace. V současné době to nejvíce řeší krajský kolega pan Linhart, jedná s příslušnými stranami, informace mám zprostředkované od něj. Aktuálně diskutujeme o možnosti zachování turistické trasy, ale je tu i varianta, že značenou trasu budeme muset zrušit.

Na známou Smetanovu vyhlídku se už turisté nepodívají. Majitel pozemku nechal její okolí oplotit

Lidovky.cz: Jsou obdobné problémy i v jiných lokalitách?
Po celé republice je několik míst, kde máme problémy například s majiteli či nájemci pastvin. Neberou ohled na to, že přes místa jdou turisticky značené trasy a ohraničují je elektrickými ohradníky. Někdy se dokonce stane, že je u nich přidaná cedule upozorňující na býka ve stádu, což turisty pochopitelně odrazuje.

Poměrně známou kauzou pak je obora Květov v jižních Čechách nacházející se na panství pana Schwarzenberga. Při rozšíření obory byla v rámci stavebního povolení stanovená podmínka, že zůstane zachována průchodnost turistických tras vedoucích přes rozšiřovanou část obory. Fungovalo to asi rok a pak turistické značky bez našeho vědomí zmizely.

Lidovky.cz: Jak KČT v takových případech postupuje?
Snažíme se to řešit dohodou s majiteli. Nemáme právní ochranu turistického značení, takový zákon neexistuje. Snažili jsme se o něj, jednali jsme třeba i s ministryní pro místní rozvoj, ale zatím se nám zákon nepodařilo prosadit.

Lidovky.cz: Další možnosti kromě dohody s majiteli tedy nejsou?
V podstatě nikoliv. Jediná ochrana turistického značení je na úrovni přestupkového zákona, kde pár paragrafů odstavce říká, že kdokoliv poškodí, znehodnotí, či zničí turistické značení, dopouští se přestupku.

Lidovky.cz: Jak se KČT dotknou plány ministerstva životního prostředí na omezení vstupu do některých turisticky oblíbených míst?
Co se týká národních parků (NP), tam se nás plánované změny v podstatě nijak nedotknou. Když značíme turistické trasy na území NP, jeho správa s tím musí souhlasit, máme dohody o spolupráci. Mimo území NP lze zmínit případ teplicko-adršspašských skal, kde je turistů mnoho a příroda jejich náporem dostává příliš zabrat. Tam je možné, že se regulace tras prohloubí.

Lidovky.cz: Chystá v současné době KČT nějaké nové významné trasy?
Aktuálně se značí cyklotrasy přes bývalý vojenský prostor v Brdech. Jde o desítky až stovky kilometrů nových cyklotras, hotovo bude v průběhu prázdnin. Projekt řídí a financuje destinační agentura Středočeského kraje, my jsme spolupracující organizace a budeme značení cyklotras následně spravovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat