Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN

Diskuse k článku

Němci se šest let dopouštěli násilí na Češích, srovnávání s odsunem je demagogií, říká archivář

Ve středu uplyne 74 let od konce druhé světové války. I přes časovou propast má její odkaz stále vliv na myšlení evropských národů, Čechy a Němce nevyjímaje. „Historie každého národa i jednotlivců je stále relevantní, ať chceme, nebo nechceme. Myslím si také, že zrovna Německo by druhým národům nemělo dávat etická ponaučení a vykládat, co je správné,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz archivář Vojtěch Šustek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vlk 7.5.2019 14:55

Jedny z posledních výstřelů druhé světové války padly u Leštiny a odstartovaly řetěz tragických událostí. V nich nejprve jako odvetu za smrt svého vojáka zajala německá jednotka SS šest českých rukojmí a pak je surově zavraždila u Stavenice. Krutá odveta stála vzápětí život sedmnácti nevinných Němců - většina z nich byli obyčejní obyvatelé Leštiny a Vitošova.

Zdroj: https://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/tragedie_v_lesitne_20070904.html

J. Troník 7.5.2019 11:01

Soudruha Jebala jsem udal redakci Lidovek. Nic jineho si nezaslouzi

J. Horský 7.5.2019 11:28

To jste neměl dělat. Jestli ho smažou, čím se pochlubí mámě, až ho přijde do ústavu navštívit? Takhle mohl předvést, že měl v diskusi 40 příspěvků a na ně nějakých 130 reakcí. Když ho smažou, akorát se vzteky podělá a sestry s ním budou mít práci navíc.

E. Hajzl 7.5.2019 14:22

Bravo jste trouba s oficiálním razítkem.

R. Stary 7.5.2019 10:55

Problem je to, ze Stalin Ceskoslovensko povazoval za valecnou korist a proto ho za pomoci komunistu v dobe komunisticke totality vykradl a vyplundroval. Nasledky komunisticke zlovule neseme jeste dnes, Dnes mame totalitu ale v jine forme. Komunisty nahradilo ANO a Hradni sebranka. Jina je babisova taktika. Narod mini a Babis meni. Republika je vykradana stale stejnou merou. Masivni kradeze se odehraly v dobe privatizace, kdy vznikli nasi oligarchove a Babis strhl na sebe moc. Za to je zodpovedny cely narod.

V. Petr 7.5.2019 11:04

Zaplať Pánbůh za ANO! P&L s její vítačskou politikou a bojem proti globálnímu oteplování je mnohem horší alternativou!

R. Stary 9.5.2019 1:04

A ono se otepluje a otepluje. Jako na potvoru. A neprsi a neprsi.

P. Harabaska 7.5.2019 11:38

A kdo vykrádá a plundruje naši zemi dneska? Kolik dividend z práce českých pracovníků odchází do ciziny? Příkladem budiž situace s Českou spořitelnou, která byla pohlcena rakouskou Erste Bank. Výnosy z ČS zachraňují Erste před krachem. Sebranka jsou tací jako R. Starý.

R. Stary 9.5.2019 1:23

Pan Kellner prodal Ceskou pojistovne italske firme Generali, ktera patri kellnerovym soukmenovcum a odstehoval se pro jistotu s jeho miliardama ktere vyprivatizoval do Holanska kde skoncili ti nejbohatsi Cesi. Republiku jsme proste rozprodali, penize jsou nevim kde a nezapomenme nasi komuniste pozvali na nas ruske tanky.

P. Harabaska 9.5.2019 8:24

A kdo, vážený, umožnil těm žralokům loupeže za bílého dne? Kdo, byť má v ruce policii a justiční aparát, nechává žralokům v klidu užívat plody loupeže? A pokud jde o tanky, komunisté pozvali na nás ty sovětské (řídili je také ukrajinští /nejen ruští vojáci/, kteří se dnes tváří jako kdysi vojáci z NDR k okupaci 1939-45, oni nic, oni byli muzikanti), zatímco dnes si z naší země udělaly korzo tanky americké.

A. Bureš 7.5.2019 10:52

Všichni šli za Hitlerem, žádný výjimky nebyly, sudeťáky vyhnali právem.

P. Dvořák 7.5.2019 11:34

Všichni opravdu nešli, vážně!!!

M. Bartak 7.5.2019 12:15

S tim souhlasim. Nicmene stejne tak valecne reparace, ktere Nemecko platilo po valce, jsou postaveny na principu kolektivni viny. Nikoho nezajima, ze Franc prozil valku v koncentraku, stejne bude v ramci dani platit reparace jako vsichni ostatni Nemci..

Jik 7.5.2019 10:50

Pro zájemce: za pár dní bude nová kniha popisující Stalinovu dobu. Zabírá to celou tuto dobu - ono to bylo trochu jinak. Liberálové, ať už socialističtí, nebo kapitalističtí, zamlžili tu minulost pořádně. I naše hlavy. Viz http://pospolne.cz/homepage/page/5

J. Můj 7.5.2019 10:49

odsun německého obyvatelstva byl naplánován stalinem a jeho spoluzločinci. Stalin po válce jaksi nechtěl vracet Polákům území, které jim russácko ukradlo, když s německem zahájilo druhou světovou válku. Polákům pak hitlerstalin nařídil, aby si jím ukradené území vzali Poláci na jeho bývalém spojenci německém. také proto pak došlo k odsunu německého obyvatelstva od nás, aby se zakryly stalinovo-russácké vraždy a krádeže. proto se také divokého odsunu účastnila rudosovětská armáda...

J. Jonáš 7.5.2019 11:02

Dobrý blábol - už to nehulte :)))

J. Můj 7.5.2019 16:12

cože? on russák vrátil polské území Polsku, kterému to v roce 1939 ukradl? Vážně, Jonáši? Pošlete mi zdroj, ať se také pobavím.

P. Harabaska 7.5.2019 11:43

Utajený Ukrouš kecá jako vždy. Myšlenka odsunu německého obyvatelstva do původních území Německa vznikla v hlavě Winstona Churchilla. Přirozeně ji Beneš podporoval. Němci dopadli příliš dobře, protože původně americký politik Morgenthau navrhoval rozdělit území Německa mezi všechny sousedící státy. Něco si o to nastuduj a zajeď se podívat do Cecilienhofu v Postupimi, kde je ta mapa navrženého rozdělení pověšena na stěně sálu, kde Postupimská dohoda byla podepsána.

J. Můj 7.5.2019 16:10

odsun němců v postupimi schválili jen proto, že američan stále ještě válčil s Japonskem a tudíž russáka potřeboval. Stačí si o tom něco přečíst a nebýt tady za dementa, Harabaska. A propos, žvanil Churchill toho nažvanil dost, ale bohužel, mezi světové velmoci již Velká Británie nepatřila a rozhodovalo se mezi sssr a usa. chybí vám komplexnější povědomí o tehdejší historii.

A. Alda 7.5.2019 10:31

Výborně napsáno.

Nemohu nesouhlasit.

Ale ne Prusové, leč Rakušané, Bavoři, Švábové, Frankové, DolnoSasové a porýnští Němci to všechno způsobili. Prusové byli slušní a korektní, i v šílených válečných situacích, ale všechno se hází na ně.

V. Petr 7.5.2019 11:06

Můžete svá slova nějak doložit? Na Prusy se vše háže, protože tvořili základ německé armády.

P. Harabaska 7.5.2019 11:44

On ani neví, co to vlastně to Prusko bylo.

A. Alda 7.5.2019 12:12

Ich bin ein Preuße. https://www.youtube.com/watch?v=l-_XcuHcIPI

J. Panáček 7.5.2019 10:31

To není ale absurdní, tomu předchází přeci toto vysvětlení autora:

"Opomíjí se totiž skutečnost, že německá okupace rozbila československou státní moc, a než se ji těsně po válce podařilo obnovit, kriminální lůza měla příležitost dopustit se na Němcích zločinů. Ovšem Němci se 6 let dopouštěli násilí na Češích, a byla to jejich oficiální státní politika..."

A. Alda 7.5.2019 10:32

Tak jest.

K. Jakubec 7.5.2019 10:29

Němci jsou zvláštní národ . Po intelektuální stránce velmi dobří , po morální velký dobytek . Prakticky za vše zlé v 20 . s přesahem do současnosti století můžou oni . Vždyť ani ta VŘSR by bez nich nebyla....

J. Krutil 7.5.2019 10:43

Německo bylo na vrcholu moci v roce 41-42 a Pepa Vyskoč se rozhodl porazit Hitlera sypáním písku do ložiska.

P. Šraier 7.5.2019 10:26

Tak nevím, jak relevantní je zjištění, že před vraždami civilistů v Šumperku nějaká projíždějící německá vojenská jednotka postřílela několik lidí ... touhle absurdní logikou by se pak daly koneckonců ospravedlnit i Lidice :-/ Odsun měl bohužel ten neblahý následek, že v roce 1946 měli komunisti hezky umetenou cestičku k vítězství ve volbách, protože Němci by je určitě nevolili ... a zanedbatelné množství jich nebylo. A tak jsme z německého chřtánu plynule přešli do sovětského. :-(

K. Jakubec 7.5.2019 10:32

Po 45. bylo úplně jedno jak by dopadly volby , prosovětský režim by zde byl tak jako tak . O nás se rozhodlo v Jaltě kam budem patřit a na nějakých Němcích by vůbec nezáleželo - viz NDR.

J. Můj 7.5.2019 10:36

Jakubče, přečetl jste si celý text o Jaltě? Asi ne, když tady můžete toto plácnout. ...haraším


Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...