Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Němci se „vyptávali“ Rychetského na Lisabon

Česko

PRAHA Chování německého velvyslance v Praze pobouřilo senátory ODS.

Velvyslanec Spolkové republiky Johannes Haindl se totiž před dvěma týdny objednal u předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského a chtěl od něj vědět, kdy a jak projedná soud návrh na přezkoumání ústavnosti Lisabonské smlouvy.

LN schůzku potvrdil soudce Rychetský. „Ano, je pravda, že jsme se setkali. Chtěl vědět, za jak dlouho – až návrh dostaneme – o něm rozhodneme,“ přiznal Rychetský. Skupina senátorů ODS podala v pořadí již druhý návrh na přezkoumání Lisabonské smlouvy, reformující rozšířenou EU toto úterý.

Jednání o Lisabonské smlouvě s německým velvyslancem je vyděsila. Tvrdí, že Němci takto tlačí na český Ústavní soud, aby jejich stížnost zamítl.

„Taková schůzka na mě působí přinejmenším zvláštním dojmem,“ říká Petr Pakosta, jeden ze senátorů ODS, který návrh na přezkoumání podal. „Myslím, že předsedovi Ústavního soudu nic takového nepřísluší,“ dodal senátor.

Sám Rychetský nic špatného na schůzce nevidí. „Řekl bych, že skoro každý velvyslanec zemí Evropské unie se o to zajímá. Třeba když mě potká na koncertě nebo někde,“ řekl Rychetský.

To ale Pakosta odmítá. „Pokud se chtěl pan velvyslanec o stavu projednávání smlouvy informovat, měl se ptát nás politiků, a nikoli ústavních soudců,“ tvrdí.

Včera se soud rozhodl, že soudcem zpravodajem, který bude mít návrh na přezkoumání na starosti, bude sám předseda soudu Pavel Rychetský. Jaké jeho rozhodnutí bude, se pochopitelně nedá předjímat. Mezi senátory se ale rozšířila zpráva, že Rychetský má jejich návrh odložit pro zmatečnost.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

„Ano, zaslechl jsem, že by to mohlo být odmítnuto pro zmatečnost, ale přiznám se, že tomu zatím nepřikládám větší vážnost, protože si myslím, že naše žádost o přezkoumání je po právní stránce dokonalá a že se tím bude muset soud prostě zabývat,“ dodává Pakosta.

Přesto sami senátoři přiznali, že svůj návrh musí ještě doplnit.

Senátor Jiří Oberfalzer z ODS přiznává, že si už při podávání stížnosti vyhradil právo na její pozdější doplnění. To by ale projednávání návrhu pozdrželo.

K senátorské stížnosti bude mít tedy teď nejblíže přímo předseda soudu Pavel Rychetský – jako zmíněný soudce zpravodaj. Přitom původně měl mít vše na starosti soudce Jiří Mucha. Ten je ale v zahraničí na dovolené, a tak si případ vzal Rychetský. Přiznal, že soudci považují podnět za mimořádně významný, proto také schválili jeho přednostní projednání.

Jako soudce zpravodaj nemá Rychetský větší pravomoci než ostatní soudci, zodpovídá ale za přípravu všech podkladů i konečného výroku a jeho zdůvodnění. To musí odsouhlasit stanovená většina soudců. Dokdy o návrhu musí soud rozhodnout, není stanoveno. Rychetský sám už ale řekl, že rozhodnutí nechce oddalovat.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...