Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němci slibují severu Čech komfortní a rychlé vlaky

Česko

LIBEREC Nízkopodlažní vlaky umožňující rychlou a pohodlnou dopravu zavede od příštího prosince společnost Vogtlandbahn ze skupiny Arriva, která vyhrála veřejnou soutěž na zajištění dopravy na trati z Liberce přes německou Žitavu do Varnsdorfu a Rybniště v Ústeckém kraji.

Po dobu deseti let tam bude jezdit prakticky jako jediný dopravce, výjimkou jsou rychlíky z Drážďan do Liberce. Přeshraniční česko-německý projekt je v rámci Česka pilotní, řekl liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD).

Na zhruba 60 kilometrů dlouhé trati jezdí v současné době České dráhy, Railtrans a také Deutsche Bahn. „Jediný dopravce tam zvýší možnosti cestování a umožní zavedení pravidelného hodinového taktu, což dosud nebylo možné,“ řekl Petr Prokeš ze společnosti Korid LK, která je koordinátorem dopravy v Libereckém kraji. Vlaky navíc budou stavět na každé zastávce. České vlaky totiž zatím Německem jen projíždějí, cestující mají možnost vystoupit jen v Žitavě a pak až na českém území.

S novým dopravcem by se mělo podle Prokeše navíc cestování zrychlit. Moderní vlaky mohou jezdit až stokilometrovou rychlostí. „Zatím je zpomaluje zanedbaný úsek trati na polském území, to by měl ale změnit společný projekt modernizace, který připravujeme v rámci přeshraniční spolupráce,“ řekl Prokeš. Za přispění evropských fondů by se měla celá 60 kilometrová trať modernizovat, a to včetně zabezpečení přejezdů. Až bude investice za stovky milionů korun dokončena, umožní to zkrátit cestu z Liberce do Žitavy ze současných 40 minut na půl hodiny.

Podle představitele budyšínského okresu Michaela Hariga se díky společnému dopravci otevřou větší možnosti rozvoje spolupráce všech tří regionů. „V minulosti Horní Lužice a severní Čechy žily především z výměny a v tom můžeme nyní pokračovat,“ řekl v Liberci Harig. Podmínkou úzké spolupráce je podle něj fungující a kvalitní veřejná doprava, kterou teď regiony získají. Navíc věří, že moderní klimatizované vlaky také přilákají na železnici více cestujících.

Veřejnou soutěž na zajištění dopravy na trati vypsaly společně Liberecký a Ústecký kraj a německý dopravního svaz ZVON.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!