Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němci zatím odmítli vydat kmotra Nováka, informace od české strany jim nestačí

Česko

  10:58aktualizováno  14:27
FRANKFURT / PRAHA - Vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem zatím odmítl vydat Alexandra Nováka, jehož chce česká policie stíhat v rozsáhlé kauze údajných machinací v ROP Severozápad. Soud žádá po české straně více podkladů, aby mohl o Novákově vydání definitivně rozhodnout. Serveru Lidovky.cz informaci potvrdil přímo frankfurtský soud, nové informace k případu lze prý očekávat v červenci.

Alexandr Novák byl několik let starostou Chomutova, jedno volební období působil také jako senátor. foto: MAFRA

„Rozhodnutím ze 17. května Vrchní zemský soud ve Frankfurtu požádal české úřady o doplňující informace, o přípustnosti vydání může být rozhodnuto pouze na základě těchto informací,“ sdělila serveru Lidovky.cz Gundula Fehns-Böer z vedení frankfurtského soudu. Soud současně odmítl Nováka podmíněně propustit, na definitivní verdikt o předání do rukou české spravedlnosti si tak počká ve vazbě.

Jednání s českou stranou o poskytnutí dalších dokumentů povede přímo frankfurtský generální prokurátor. Až je němečtí žalobci obdrží, nechají si je přeložit a postoupí je účastníkům řízení k vyjádření. „Na nové informace k procesu vydání se lze ptát počátkem července,“ dodala Fehns-Böer . Za českou stranu vede vyšetřování Vrchní státní zastupitelství v Praze, právě pražští státní zástupci budou muset kolegům z Německa dodat další poznatky.

Není to přitom poprvé, kdy si německá strana řekla Čechům o doplňující informace. Už v únoru do Frankfurtu zaslali v únoru, zjevně však pro definitivní verdikt nebyly dostačující. „To není ve vydávacím řízení nic neobvyklého,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. „Poskytujeme soudu veškerou součinnost, vyhovíme jim,“ dodala k aktuální výzvě. Frankfurtský soud o předání Nováka české justici rozhoduje od dubna.

Někdejší vlivný člen ODS sedí v německé vazbě od 3. ledna, frankfurtská policie ho na základě evropského zatykače sebrala přímo na letišti o několik dní dříve, 24. prosince. Novák byl na cestě z Los Angeles, do letadla ho tam posadily americké úřady po upozornění od českého ministerstva spravedlnosti. Podle evropského zatykače se chtěl totiž Novák vyhnout vyšetřování v kauze ROP Severozápad, které česká policie zahájila 13. prosince. Tehdy obvinila 23 lidí, Novák byl tou dobou na pracovní cestě v USA.

Novák se podle české policie chtěl vyšetřování vyhnout, proto soud vydal eurozatykač

„Z určitých indicií bylo zřejmé, že nemá v úmyslu si vůbec převzít usnesení o zahájení trestního stíhání a že se bude skrývat,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz před časem soudce Martin Mihal, který zatykač vydal.

Novák má být jednou ze dvou ústředních postav údajně zmanipulovaného rozdělování evropských dotací. Bývalý senátor za ODS je údajně spolustrůjcem systému, jenž měl evropské peníze nasměrovat mezi spřátelené politicko-podnikatelské struktury. Podle policie je škoda 13,9 miliardy korun.

Alexandra Nováka v jeho korupční kauze zastupoval advokát Jan Růžek.
Okresní soud v Litoměřicích podmíněně propustil Alexandra Nováka odsouzeného za...

Evropské peníze se měly manipulovat v letech 2008 až 2011, tehdy byla u moci v Ústeckém kraji ČSSD a ODS. Právě její politici měli stát u vzniku dohody, podle níž se celý proces hodnocení žádostí o dotace účelově nastavil. Podle kriminalistů představoval vedle Nováka klíčovou osobnost skupiny další bývalý vlivný člen ODS Daniel Ježek, který sedí od 13. prosince ve vazbě.

Server Lidovky.cz už dříve upozornil, že Novákovi hrozí v kauze až 13 let a 4 měsíce vězení. Čeští kriminalisté ho chystají obvinit z šesti trestných činů, z nichž nejzávažnější jsou poškození finančních zájmů Evropské unie, účast na organizované zločinecké skupině či organizátorství zneužití pravomoci veřejného činitele. V případu uvízli vedle Nováka například bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová či její někdejší náměstí Arno Fišera a Pavel Kouda.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat