Diskuse k článku: Němčině na školách zvoní hrana. Povinná bude angličtina

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 113
  • Poslední: 19.8.2010 19:08
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
M. Komárek 19.8.2010 9:52

Pane Šulci (nebo Sulci?)

vy se skutečně ochotně pojmenováváte jako aspik? Já vím velmi dobře co znamená slovo "polyglot". A víte vy co znamená slovo "ignorant"? To je třeba člověk, který s takovou radostí kurwí vlastní rodný jazyk. Víte - ty čárky a háčky nad písmeny jsou proklatě důležité a používají se už mnoho století. Opravdu nechápu, kde berete tu drzost a právo toto dílo našich předků ignorovat.

P. Sulc 18.8.2010 3:39

Anglictinu zavest uz od prvni tridy,

jako se za valky ucila nemcina. A nemcinu, taktez povinnou, od treti tridy. Ten obrovsky narod hned vedle, na severu, zapade i na jihu prece nemuzete prehlizet jako popelare. Hodne Holandanu zna navic jeste francouzky, zahranicni filmy tam nejsou dabovany, jen maji titulky.V 79 jsem se v Holandsku stydel, co z nas komousi nadelali blbu, diky vyuce rustiny.

J. Hochová 18.8.2010 6:45

Re: Anglictinu zavest uz od prvni tridy,

Nezlobte se, ale od první třídy je to nesmysl.Při neznalosti čtení a psaní v češtině-to mi rozum nebere.

M. Komárek 18.8.2010 9:24

Re: Anglictinu zavest uz od prvni tridy,

dávám vám plně za pravdu ...

V. Petrlak 19.8.2010 0:14

Re: Anglictinu zavest uz od prvni tridy,

kumaaarku ty zase souhlasis s nesmysly. Deti vetsinou zacnou mluvit dlouho pred psanim ci ctenim. Ovsem ty jsi treba zacal az v 10ti? Ahoj

J. Kotalík 18.8.2010 9:39

Re: Anglictinu zavest uz od prvni tridy,

Občas se to dělá i v předškolním věku, jen je mi cizí ten efekt. Učitelka mluví anglicky na hejno dětí. Takhle to na mě zkoušeli s němčinou. Pamatuju si z toho akorát vyjmenování barviček na vodovkách :-)

J. Hochová 18.8.2010 13:49

Re: Anglictinu zavest uz od prvni tridy,

Má to přesně takový efekt,jak popisujete.

P. Sulc 18.8.2010 18:14

Re: Anglictinu zavest uz od prvni tridy,

Nicmene jsem zacal chodit do skoly 1944 a nemcina byla, i bez cteni a psani. Vas rozum to nebere, muj ano, to je asi vec intelektu.

"Byla jedna mutter-matka, prodavala apel-jabka, mela garten-zahradku, prisla na ni ziegel-koza, sezrala ji marijanku"

Takze se to zvladalo dobre. Bohuzel hned po valce prihloupli, vlastenecni Cesi nemcinu zrusili. A z rustinou jsme se daleko nedostali.

R. Hledík 17.8.2010 22:46

Předpokládám

že většině je známo, že mladí Němci hovoří plynně anglicky, takže není problém pro neznalé němčiny. I dobře mluvící německy stejně narazí v Něm. a Rakousku na komplikované dialekty, v kterých zachytnou každé 3.-5.-té slovo. Celý svět mluví anglicky a nejméně a nejhůře pak v Česku. Češi by chtěli, aby malý zbyteček světa hovořil po našom.

M. Komárek 17.8.2010 22:54

vůbec nemáte pravdu

s těmi Němci ano, od 50 dolů tam umí anglicky každý, kdo má maturitu a IQ nad 90. Ale Čechy zcela neprávem shazujete. Češi patří k mimořádně talentovaným a hlavně ochotným ohledně jazyků. Vždy byli nejpřizpusobivějšími imigranty. Náš talent osvojovat si cizí jazyk jde až za limity a velmi ochotně si przníme češtinu různými anglicismy, či likvidací diakritiky až po paskvily typu "mějte hezký den". Jazyková vybavenost Čechů je důvodem stále častějšího zakládání center pro CEE (střední a vých. Evropu) různými korporacemi.

J. Kotalík 17.8.2010 23:15

Re: vůbec nemáte pravdu

"mějte hezký den" je skutečně mimořádná zrůdnost. Ale zase musíte uznat, že ačkoliv Němec umí anglicky, zvyšuje se tím jazyková bariéra. Technicky vzato, kdybych si teď mohl vybrat, učil bych se anglicky. Ale vynucovat to povinně, to je zkrátka nesmysl, kterým se zas někdo něco snaží regulovat na úkor svobody volby. Lidi přece nejsou pitomí, aby se nerozhodovali svým vlastním rozumem, co se učit nebo co nechat učit své děti.

Jestli je to nápad nově sestavené vlády, potom to zařazuji na svůj senam nesmyslů, bude to hned pod placením za "úraz zpúsobený vlastní vinou" a budu doufat, že parlament a senát má dost rozumu na to, aby to neprošlo.

M. Komárek 17.8.2010 23:18

Re: vůbec nemáte pravdu

osobně z angličtiny radost nemám. Je to skvělý jazyk pro rockovou hudbu, ale raději bych se domlouval ve španělštině, která má logiku a ne jen zvyky a převahu nepravidelných tvarů ...

J. Kotalík 17.8.2010 23:23

Re: vůbec nemáte pravdu

Zřejmě jste se nikdy nepokoušel učit se francouzsky nebo německy. To pak jeden vidí, jak je i ta anglina krásně jednoduchý jazyk :)

P. Sulc 18.8.2010 18:23

Re: vůbec nemáte pravdu

je to presne tak jak to rikate.

P. Sulc 18.8.2010 3:34

Re: vůbec nemáte pravdu

Chlape , cintate si pentli. Proc by Cesi, geneticky normalni belosi, meli mit nejaky vzlastni talent k recem? Ja ziju pres 40 let v Americe a nezpozoroval jsem, vcetne me, nejaky bajecny talent ktery by z nas delal polygloty, spise naopak. Pro naprostou vetsinu z nas je spravne vysloveni "the" problem. Coz nam ovsem nijak nevadi, ale Shakespearove , to teda nejsme.

M. Komárek 18.8.2010 10:00

prosím používejte češtinu

nebo angličtinu, chcete-li se mnou komunikovat. Děkuji

P. Sulc 18.8.2010 18:21

Re: vůbec nemáte pravdu

Aha , nerozumite slovu polyglot. To je z latiny a znamena to cloveka kteru umi hodne jazyku a snadno se je uci.Snad jste porozumel, nechce to prilisnou chapavost, jen trochu

J. Hochová 18.8.2010 6:44

Re: Předpokládám

Mluví plyně anglicky? Že su učí anglicky,to je pravda.Ale plyně mluvit jsem je neslyšela.A to jsou jazyky tak podobné.

J. Kotalík 17.8.2010 22:34

Paní Hochová

Paní Hochová, pokusím se vám teď vysvětlit své uvažování na příkladu, když už jsme u té školy. (své "sobecké" uvažování, jak někteří rádi říkají).

Představte si spoelčnost jako třídu, obyčejnou školní třídu. A teď, váš model podpory každého, kdo "nemá na živobytí by se dal přirovnat k tomuhle - učitel řekne, že už nebude dávat pětky na vysvědčení, protože je to pro ty chudáky studenty pak nepříjemné, když propadnou, zkazí si prázdniny nebo je rovnou vyhodí ze školy. Takže je dávat nebude. Co se stane? Studenti, kteří byli dosud na vrchu nebo na trojkách, těch se to moc nedotkne, protože čtyřka je pro ně hodně špatná známka a museli by se stydět, ať už před sebou, nebo před rodiči. Jenomže ti, jejichž cílem je pouze prolézt školou za co nejméně námahy, ti to uvítají, přestanou se učit i to málo, co potřebovali na čtyřky, začnou chodit za školu a podobně. A až tihle studenti nakonec tu školu vyjdou, dostanou všichni vysvědčení, které říká především to, že to udělali. A pak ti, co to udělali jenom tak, budou kazit pověst celé škole a tedy i těm, co se snažili.

Takhle nějak to vypadá i v sociálním státě, o kterém mluvíte, protože ti, jimž stačí mít co jíst a kde bydlet, v podstatě nemusí dělat vůbec nic, jen občas zajít do práce, jako oni do té školy. Vážně chcete, aby to fungovalo takhle?

J. Kotalík 17.8.2010 22:58

Re: Paní Hochová

Když tak vzpomínám na střední, musím k tomu ještě něco dodat... totiž ta skupina se špatnými známkami by se ještě dala podlě něčeho rozdělit. Na ty, kteří své špatné známky svádějí na to, že je to špatně naučili, že si na ně někdo zasedl nebo že je učivo blbost. Následné životní problémy takových lidí jsou mi srdečně ukradené. Pak jsou ale ti, co se podívají na své vysvědčení, pomyslí na to, že budou muset dělat reparáty a řeknou si: "JÁ jsem ale blbec, měl jsem se radši učit víc.". Téhle skupiny si hluboce vážím, ačkoliv patřím k těm, co běžně nosí domů jedničky až trojky.  Tihle lidé mi ale nezávidí, že já mám na vysvědčení víc jedniček než oni, protože vědí jednu věc - oni je mohli mít taky, bylo to jen na nich. Protože tohle je skutečný charakter. A když za mnou někdo takový přijde, že potřebuje něco vysvětlit, rád si na něj udělám čas a pomůžu mu.

Vážená paní Hochová, doufám že jste si tohle přečetla, protože takhle uvažuje pravičák. Nejsme žádní zloději ani lumpové (to, jestli je člověk zloděj a lump nemá nic společného s jeho přesvědčením, takoví lidé jsou prostě všude), jen máme jiný smysl pro spravedlnost. Mně zkrátka přijde spravedlivé, aby učitel měřil každému stejně a když někdo nemá na čtyřku, tak ji nedostane a učitel ho nechá propadnout. Co pak bude dělat, ptají se socialisté - to je jeho věc, říká pravičák, protože on se sám za sebe dobrovolně rozhodl se neučit. Jiná věc je, když ten někdo má postižení, třeba dyslexii, ale na to přinese papír, který češtinářka respektuje, takže to udělá i když by bez toho papíru neobstál.

J. Hochová 18.8.2010 6:54

Re: Paní Hochová

A vy praktikuje spravedlivou odměnu za práci! To jste mě pobavil.Pak by nemohli poctivě pracující lidé vydělávat  tak málo,obzvlášť pokud jsou špičkoví.A škola,tam je určítá více či méně spravdlnost dosud.U žáků.Ani kantořu nejsou odměňováni spravedlivě.Nemusel jste mi to tak názorně vysvětlovat, jsem poměrně chápavý člověk.A možná nevíte, že pokud má kantor hodně propadlíků,tedy těch, kteří nedělali nic, má problém.Právě v této době.Já netvrdím, že jste lumpové,já tvrdím,že za dobrou práci má být dobrá odměna.A že někteří lidé prostě práci nemají-ať už z důvadu věku,či jiného.Co s nimi?Nechat je utopit?O těch,kteří pracovat nechtějí,nemluvím.

J. Kotalík 18.8.2010 9:38

Re: Paní Hochová

Tak ať ji hledají. Nikdo je ale topit nebude, to je vaše představa, i pravičáci tohle chápou a takovýmhle lidem pomůžou, i když to nebude zrovna přehršle peněz. Povězte mi, co považujete za dobrou práci? Nějakou dobu jsem dělal na brigádě skladníka. Peněz nebylo moc, ale taky jsem u toho prakticky nemusel myslet a taky mi dávali pořád stejně, i když jsem to dělal dobře. Protože jsem pořád jenom třídil šroubky, nic víc. Kdybych tam třeba dělal normálně a pro mou spolehlivost by ze mě udělali třeba vedoucího skladu, dostával bych víc.

A když mluvíte o špatně placených lidech, co jsou špičkoví...tak ano, učitelé a lékaři jsou na tom špatně. Proč? Protože na to ty peníze prostě nejsou! Protože plno lidí dostává dávky, ačkoliv je nepotřebují a ti skutečně potřební, o kterých pořád mluvíte, taky nemají. Sakra, vždyť i naše rodina by dosáhla na nějakou dávku, kdybychom se o to snažili. Přitom jsem si nevšiml, že bychom měli o něco nouzi.

Zkrátka, pokud máte skutečně takovýhle názor, nechápu, co vám vadí na nynější vládě. Ti lidi se tam ohánějí, aby s tímhle státem něco udělali, i když by pro ně bylo snazší, kdyby jen seděli na zadku a plnili si korýtka. Snaží se ušetřit a vybudovat takovou ekonomiku, ve které bude dost peněz pro lékaře i učitele. A na závěr, uvědomte si, že jsme si tuhle vládu zvolili. Čili to šetření, které bylo před volbami slíbeno a teď se realizuje, je vůle většiny, takže na mě s prominutím nechoďte s tím, že je to menšina na úkor většiny.

Co se týče těch učitelů a propadlíků, musím říct, že to není pravda. U nás ve čtyřiadvacetihlavé třídě dělá deset lidí maturitu...někdy teď, zkrátka mimo termín a nikomu to nepřijde divný, natož aby to odnášel učitel.

J. Hochová 18.8.2010 13:58

Re: Paní Hochová

Pane Kotaliku, já nemluvila o dobré práci,já mluvila o práci,kterou ten člověk je schopen dělat.Asi těžko půjde od stolu kopat krumpáčem.Jeden z mých přítel,srojní inženýr ,přišel o práci.Bylo mu po padesátce.Víte kde skončil?Jako vrátný na ubytovně.U nás nejsou závody.Přestěhovat se, když ve Varech koupil byt,nemoh.Děla tam až do penze.Vůle většiny?nemyslím si, že je tomu tak.Ano, lidé dostávají dávky bez zohlednění potřebnosti,ale znovu opakuji, dostávali je od pravicové vlády.Kromě toho i někteří cikáni neseženou práci.Jiní ji neshánějí.Nežení se, kvůli dávkám.Pokud to zruší, doplatí na to skutečná samoživitelka.Těch problémů je mnoho.A co se týče propadlíků-nezlobte se, já externě učím.Takže vím,kdo maturuje.Děs a běs!

J. Kotalík 19.8.2010 19:08

Re: Paní Hochová

Děs a běs, to ano. Tak to vím, maturoval jsem před...páni, už je to skoro tři měsíce...

Já netvrdím, že tu problémy nejsou. Jen si nemyslím, že by je řešil program sociální demokracie.

M. Komárek 17.8.2010 22:33

debata se socialisty o progresivní dani

je nekonečná. Ideální je jim to předvést v praxi. Dokud si chodí pravidelně pro dvacku měsíčně do práce, budou řvát, že ty hajzly s platem kilo měsíčně je potřeba zdanit alespoň 50%. Když ale jejich zaměstnavatel zabalí fidlátka a vyplatí jim desetinásobek mzdy jako odstupné (nebo 16-ti násobek jako třeba SKV), tak začnou řvát, kterej debil vymyslel tak vysokou daň ...

J. Kotalík 17.8.2010 22:39

Re: debata se socialisty o progresivní dani

Oni hlavně pořád nechápou, že na chození do práce není nic zvláštního či extra záslužného. Ono odpracovat si osm hodin za den nějakého stereotypu a o nic se nestarat...to je sice nějaké podílení se na chodu společnosti, ale zdaleka ne takové, jak si mnozí socialisté myslí.

Koneckonců, nic těm pracovitým dělníkům nebrání, aby si udělali živnosťák a vydělávali si sami na sebe. Pak by možná pochopili, že je vlastně docela fajn dělat ty osmihodinovky, protože by pravděpodobně přišli na to, čím se zabývají ti dobře placení lidé na vysokých postech a že to není nic jednoduchého...

M. Komárek 17.8.2010 22:49

na druhou stranu znám podnikatele

který svým zaměstnancům při každé příležitosti říká "dávám vám práci, tak si toho važte" a hrozně se diví, že u něj nikdo nevydrží víc, jak půl roku. Ony si obě strany nemají co vyčítat ...

J. Kotalík 17.8.2010 23:03

Re: na druhou stranu znám podnikatele

Pravda, pravda. Naštěstí vás nikdo nenutí u takového zaměstnavatele zůstat...je to všechno o lidech, ale prvotně si každý musí uvědomit, že zaměstnavatel a zaměstnanec nejsou žádný master a slave, že jsou to ve skutečnosti parťáci, co se navzájem potřebují. A především si to musí uvědomovat ti nahoře. Ti, co tam jsou teď, podle mě mají vůli o tom přinejmenším přemýšlet. Snad to nepohnojí.

J. Hochová 18.8.2010 8:30

Re: na druhou stranu znám podnikatele

Nwenutí?Vy jste ještě neslyšeli o nezaměstnanosti? V některých lokalitách to je katastrofa.Pak vím o zaměstnavatelích, kteří nechají zaměstnce pracovat,ale nedají mu mzdu.Vezmou nového a situace se opkuje.Je to především v pohostinství.

J. Hochová 18.8.2010 6:59

Re: na druhou stranu znám podnikatele

Ale to je skoro objektivní.Tleskám.