Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Němcová má podporu 101 poslanců. Podle Zemana to nic nemění

Česko

  13:32aktualizováno  14:06
PRAHA - Zástupci stran ODS, TOP 09 a LIDEM oznámili, že mají podporu 101 poslanců pro novou vládu v čele s Miroslavou Němcovou. Chtějí tak přesvědčit prezidenta, aby nejmenoval úřednickou vládu, jak zamýšlí. Miloš Zeman však uvedl, že to na jím plánovaném řešení krize nic nemění.

Miroslava Němcová a Martin Kuba. foto: ČTK

"Existuje-li většina 101 hlasů, v žádném případě tu není většina pro vypsání předčasných voleb. A my je nebudeme podporovat," prohlásila v úterý kandidátka na premiérku za ODS Němcová. "101. podpisem je podpis pana poslance Martina Doktora," upřesnila Němcová.

Dále uvedla, že už o většině 101 hlasů informovala prezidenta Miloše Zemana při krátkém telefonickém rozhovoru. "Řekl, že to jasné stanovisko vnímá, ale nic to nemění na tom, co už naznačoval, tedy že už má nějaké své řešení," popsala prezidentovu reakci Němcová.

ČTĚTE TAKÉ:

S pokračováním vlády v dosavadním složení souhlasí i TOP 09 a LIDEM. "Podporujeme a preferujeme politické řešení současné vládní krize a podepsali jsme podporu Miroslavě Němcové jako případné premiérce další vlády," uvedla předsedkyně LIDEM Karolína Peake.

"Stojíme za paní Němcovou jako budoucí premiérkou," potvrdil také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Doufám, že pan prezident uzná, že by bylo lepší, kdyby dal šanci vládě, která vychází z většiny v parlamentu," dodal šéf TOP 09.

Kdo schválí rozpočet?

Němcová zdůraznila, že politická vláda je jedinou vládou, která je schopna prosadit rozpočet na rok 2014. Kabinet odborníků, jak jej nazývá Zeman, podle ní nemá šanci získat podporu sněmovny, takže by Česku hrozilo rozpočtové provizorium.

V té souvislosti místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl: "Žádný odborník, který by byl hoden usednout do křesla předsedy vlády, by přeci funkci nemohl přijmout za předpokladu, že není schopen získat důvěru sněmovny a tedy ani schopen prosadit rozpočet na rok 2014," uvedl Kalousek. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!