Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němcová má podporu 101 poslanců. Podle Zemana to nic nemění

Česko

  13:32aktualizováno  14:06
PRAHA - Zástupci stran ODS, TOP 09 a LIDEM oznámili, že mají podporu 101 poslanců pro novou vládu v čele s Miroslavou Němcovou. Chtějí tak přesvědčit prezidenta, aby nejmenoval úřednickou vládu, jak zamýšlí. Miloš Zeman však uvedl, že to na jím plánovaném řešení krize nic nemění.

Miroslava Němcová a Martin Kuba. foto: ČTK

"Existuje-li většina 101 hlasů, v žádném případě tu není většina pro vypsání předčasných voleb. A my je nebudeme podporovat," prohlásila v úterý kandidátka na premiérku za ODS Němcová. "101. podpisem je podpis pana poslance Martina Doktora," upřesnila Němcová.

Dále uvedla, že už o většině 101 hlasů informovala prezidenta Miloše Zemana při krátkém telefonickém rozhovoru. "Řekl, že to jasné stanovisko vnímá, ale nic to nemění na tom, co už naznačoval, tedy že už má nějaké své řešení," popsala prezidentovu reakci Němcová.

ČTĚTE TAKÉ:

S pokračováním vlády v dosavadním složení souhlasí i TOP 09 a LIDEM. "Podporujeme a preferujeme politické řešení současné vládní krize a podepsali jsme podporu Miroslavě Němcové jako případné premiérce další vlády," uvedla předsedkyně LIDEM Karolína Peake.

"Stojíme za paní Němcovou jako budoucí premiérkou," potvrdil také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Doufám, že pan prezident uzná, že by bylo lepší, kdyby dal šanci vládě, která vychází z většiny v parlamentu," dodal šéf TOP 09.

Kdo schválí rozpočet?

Němcová zdůraznila, že politická vláda je jedinou vládou, která je schopna prosadit rozpočet na rok 2014. Kabinet odborníků, jak jej nazývá Zeman, podle ní nemá šanci získat podporu sněmovny, takže by Česku hrozilo rozpočtové provizorium.

V té souvislosti místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl: "Žádný odborník, který by byl hoden usednout do křesla předsedy vlády, by přeci funkci nemohl přijmout za předpokladu, že není schopen získat důvěru sněmovny a tedy ani schopen prosadit rozpočet na rok 2014," uvedl Kalousek. 

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat