3. září 2012 14:17, aktualizováno  15:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babák: Němcová mi vypnula mikrofon, restituce se nemohou projednávat

Michal Babák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Babák | foto: ČTK

PRAHA Poslanec Věcí veřejných Michal Babák podal ústavní stížnost na postup předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) během projednávání zákona o církevních restitucích. Vadí mu, že Němcová přerušovala jeho vystoupení a na závěr mu odebrala slovo. Tím se podle něho dopustila zásahu do svobody projevu a zásahu do svobodné soutěže politických sil.

Ústavní soud (ÚS) by měl podle Babáka odložit projednávání zákona do doby, než rozhodne o ústavní stížnosti. Soud již stížnost zaevidoval, teprve v úterý se ale dostane na stůl některého ze soudců, řekl generální sekretář ÚS Tomáš Langášek. Němcová podle svých slov postupovala správně.

K církevním restitucím čtěte také:

Němcová se dopustila přečinů ve třetím čtení návrhu zákona o majetkovém vyrovnání státu a církví, řekl novinářům Babák. Podle něj mu slovo odebrala bezdůvodně. "Pod údajnou záminkou nesouvislosti vystoupení tak svévolně zasáhla nejen do mých práv zákonodárce, ale i do práv politické strany Věci veřejné," zdůvodnil Babák.

"Jsem přesvědčena, že jsem postupovala správně, v souladu se zákonem o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Rozhodnutí jsem předem konzultovala se sněmovními legislativci," napsala Němcová.

Babák: ústavní soud by měl zastavit projednávání

Podle Babáka by měl Ústavní soud odložit další projednávání zákona o majetkovém vyrovnání, neboť hrozí škoda téměř 170 miliard korun. Následně by měl soud zákon vrátit Sněmovně k opětovnému projednávání, míní poslanec.

Poslancovo rozhodnutí podat ústavní stížnost ocenili jeho straničtí kolegové. "Považuji krok poslance Michala Babáka za zcela legitimní a dokonce jediný možný v situaci, kdy Michal Babák využil všech standardních opravných prostředků, které přiznává jednací řád sněmovny," řekl na tiskové konferenci předseda VV Radek John. Podle něj bylo jednání Němcové nepřijatelné a potvrzuje, že "vládní koalice si je vědomě mnoha slabin návrhu."

Ústavní soud zákony zkoumá až po přijetí

Ústavní soud už Babákovu stížnost zaevidoval. Zatím je na podatelně, teprve v úterý ji dostane na stůl některý ze soudců. Generální sekretář Ústavního soudu Langášek řekl, že s podobnou stížností se soudci dosud zřejmě nesetkali. Nechtěl však předjímat, za jak dlouho o ní soud rozhodne. Obvykle jednotlivé stížnosti řeší přinejmenším několik týdnů, spíše měsíců.

Obecně platí, že ústavní soudci legislativní proces zkoumají většinou až poté, co zákony vstoupí v platnost. Průběžným děním v Poslanecké sněmovně se běžně nezabývají.

Poslanci by mohli změnit názor, slibuje si od soudu John

Podle Johna je rozhodnutí ÚS zásadní pro vyjasnění a garantování nedotknutelnosti práv každého jednotlivého zákonodárce. "Ale zároveň jsem přesvědčen, že může vést k přehodnocení názoru řady zákonodárců," uvedl John. Předseda VV zmínil například bývalou stranickou kolegyni a dnes členku strany LIDEM Dagmar Navrátilovou, která podle něj několikrát uvedla, že nepodpoří stávající vládní návrh.

Církevní restituce jsou předmětem politických sporů. Připravovaný zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi neprošel levicovým Senátem, nyní normu čeká rozhodující hlasování ve Sněmovně.

Zákon počítá s tím, že církve dostanou od státu asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. Opoziční ČSSD ostře kritizuje způsob restitucí a výši finanční kompenzace. Pochybnosti dal najevo i prezident Václav Klaus.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz