Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Skandální, reagovala Němcová na Zemana. Chce omezit prezidentské pravomoci

Miloš Zeman a Miroslava Němcová v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře vládě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman a Miroslava Němcová v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře vládě. | foto: ČTK

PRAHA Podle šéfky Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) si prezident Miloš Zeman nechává od státního zástupce Iva Ištvana diktovat další postup při možném druhém pokusu o sestavení vlády. Řekla to novinářům. Pokud takový přístup prezidenta bude trvat, připadá v úvahu možnost předčasných voleb. ODS bude o této možnosti teprve jednat.

"Prezident obchází Parlament a teď si nechává diktovat od státního zástupce svůj další postoj," řekla Němcová. Podle ní by toto politici neměli připustit. "Pokud to bude trvat, pak připadají v úvahu předčasné volby," poznamenala.

Prezident ve středečním v projevu řekl, že nepodnikne žádný druhý pokus o sestavení vlády, dokud nebude dokončeno vyšetřování v kauze bývalé spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové. Kauzu dozoruje státní zástupce Ištvan, s kterým se Zeman nedávno sešel.

Kdy skončí vyšetřování?

"Jak může prezident vědět, že vyšetřování bude brzy uzavřeno?" uvedla Němcová. Podle ní se vyšetřování jiných závažných kauz často táhne. Na dotaz, zda v případě, že vláda Jiřího Rusnoka nezíská důvěru, požádá prezidenta o schůzku, řekla: "Očekávám spíše jeho pozvání. Pokud platí, že bude čekat na to, až pan Ištvan rozhodne, tak co bych tam dělala," dodala.

ČSSD chce druhý pokus o sestavení vlády

Pokud kabinet Jiřího Rusnoka nezíská ve středu ve Sněmovně důvěru, požádá ČSSD prezidenta Miloše Zemana o druhý pokus o sestavení vlády. Novinářům to řekl místopředseda sociální demokracie Michal Hašek. Vedení strany by podle Haška v řádu hodin nebo dnů požádalo o schůzku s prezidentem. Hašek doufá, že Rusnova vláda nebude bez důvěry vládnout až do řádného termínu voleb, který má být na jaře 2014.

Naznačila také, že v ODS se mluví o změně ústavy, která by měla omezit prezidenstké pravomoce. V tom je zajedno s Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), jenž právě omezení moci hlavy státu prosadil ve vedení sociální demokracie.

Sněmovna by ještě ve středu měla projednat i výzvu Zemanovi, aby druhý pokus o sestavení vlády dal Němcové. Odložení bodu nepřipadá v úvahu, řekl Benda.

Jde o zoufale nekompetentní postup, míní Kalousek

Prezident Miloš Zeman svým dnešním projevem před poslanci ani tak nepodpořil vládu Jiřího Rusnoka, jako marně hájil svůj "zoufale nekompetentní postup" při jejím jmenování. Novinářům to řekl první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl hlavním terčem Zemanovy kritiky. Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga hlava státu naznačila, že si Sněmovna může dělat, co chce, on se o její názory ale starat nebude.

Podle šéfa ODS Martina Kuby chtěl prezident vytvořit tlak na poslance, když řekl, že nepodnikne druhý pokus do konce vyšetřování kauzy Jany Nagyové. "To, že nám tady teď před volbou deklaruje, že bude proces natahovat, může být jen proklamace, která má všechny poslance motivovat k tomu, aby přijali řešení, které prezidentovi vyhovuje," řekl novinářům Kuba. Pokud bude Zeman proces natahovat, musí nést také důsledky svého rozhodování, dodal šéf ODS.

Některé výroky neodpovídaly skutečnosti, řekl Schwarzenberg

Podle Schwarzenberga, který v poslední vládě stál v čele ministerstva zahraničí, některé výroky prezidenta na podporu Rusnokovy vlády neodpovídaly skutečnosti. Podle něj například není pravda, že teprve Rusnokova vláda prosazuje ekonomickou diplomacii. To se prý připravovalo už za jeho působení. Šéf TOP 09 opětovně označil úřednický kabinet za vládu prezidenta Zemana.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Jaroslav Faltýnek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jaroslav Faltýnek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Jaroslav Faltýnek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...