Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Němcová svolává nové poslance, vedení zvolí 22. června

Miroslava Němcová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslava Němcová | foto: Lidové noviny

PRAHA Bývalá místopředsedkyně Miroslava Němcová svolala ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. Poslanci se poprvé sejdou v úterý 22. června ve 14:00 hodin. Na programu budou mít například složení slibu, volbu vedení sněmovny a zřízení výborů.

Kdo bude zvolen předsedou sněmovny stále není jisté. Vlastního kandidáta chce příští pondělí navrhnout vznikající koalice, která disponuje většinou 118 poslanců. Přijít chce s návrhem celého vedení sněmovny. Jednání o obsazení vrcholných funkcí ve sněmovně jsou ODS, TOP 09 a VV připraveny znovu otevřít, pokud jejich vláda získá ve sněmovně důvěru.

Opoziční ČSSD ale trvá na tom, že předseda sněmovny by měl být zvolen z jejích řad. Jako kandidáta už navrhli dosavadního místopředsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka.

Jisté není obsazení ani dalších postů. Doposud bylo ve sněmovně pět místopředsedů. Hned den po volbách ale lídr ODS Petr Nečas prohlásil, že by stálo za to uvažovat o snížení jejich počtu. Dále uvedl, že ODS si nepřeje mít ve vedení sněmovny komunisty. Doposud byl místopředsedou i šéf KSČM Vojtěch Filip.

Poslanci by také na první schůzi měli zřídit výbory, stanovit počet jejich členů a navrhnout jejich členy. I jejich počet by se měl oproti dosavadnímu snížit. O kolik to bude, zatím přestavitelé ODS, TOP 09 a VV neuvedli.

Poté, co poslanci složí slib, bude muset sněmovna stvrdit vznik své volební komise, sestavené podle návrhů poslaneckých klubů a vytvoří mandátový a imunitní výbor dolní komory. Teprve poté přistoupí k otázkám obsazení jednotlivých funkcí.

Ustavující schůze nemusí být jednodenní. Po minulých volbách trvala zhruba dva měsíce. Teprve po ní podá demisi dosavadní kabinet premiéra Jana Fischera, úřadovat ale bude až do jmenování nové vlády, o které nyní jednají ODS, TOP 09 a Věci veřejné.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!