Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němcová svolává nové poslance, vedení zvolí 22. června

Česko

  16:29aktualizováno  16:46
PRAHA - Bývalá místopředsedkyně Miroslava Němcová svolala ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. Poslanci se poprvé sejdou v úterý 22. června ve 14:00 hodin. Na programu budou mít například složení slibu, volbu vedení sněmovny a zřízení výborů.

Miroslava Němcová foto: Lidové noviny

Kdo bude zvolen předsedou sněmovny stále není jisté. Vlastního kandidáta chce příští pondělí navrhnout vznikající koalice, která disponuje většinou 118 poslanců. Přijít chce s návrhem celého vedení sněmovny. Jednání o obsazení vrcholných funkcí ve sněmovně jsou ODS, TOP 09 a VV připraveny znovu otevřít, pokud jejich vláda získá ve sněmovně důvěru.

Opoziční ČSSD ale trvá na tom, že předseda sněmovny by měl být zvolen z jejích řad. Jako kandidáta už navrhli dosavadního místopředsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka.

Jisté není obsazení ani dalších postů. Doposud bylo ve sněmovně pět místopředsedů. Hned den po volbách ale lídr ODS Petr Nečas prohlásil, že by stálo za to uvažovat o snížení jejich počtu. Dále uvedl, že ODS si nepřeje mít ve vedení sněmovny komunisty. Doposud byl místopředsedou i šéf KSČM Vojtěch Filip.

Poslanci by také na první schůzi měli zřídit výbory, stanovit počet jejich členů a navrhnout jejich členy. I jejich počet by se měl oproti dosavadnímu snížit. O kolik to bude, zatím přestavitelé ODS, TOP 09 a VV neuvedli.

Poté, co poslanci složí slib, bude muset sněmovna stvrdit vznik své volební komise, sestavené podle návrhů poslaneckých klubů a vytvoří mandátový a imunitní výbor dolní komory. Teprve poté přistoupí k otázkám obsazení jednotlivých funkcí.

Ustavující schůze nemusí být jednodenní. Po minulých volbách trvala zhruba dva měsíce. Teprve po ní podá demisi dosavadní kabinet premiéra Jana Fischera, úřadovat ale bude až do jmenování nové vlády, o které nyní jednají ODS, TOP 09 a Věci veřejné.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...