Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němcová ve vile pro šéfy Sněmovny bydlet nebude, chce ji prodat

Česko

  12:54aktualizováno  14:16
PRAHA - Sněmovna zvažuje, jak naložit se sídlem předsedy dolní komory v Praze 6, takzvanou vilou Ladronka. Bude se debatovat také o osudu rekreačních budov v Harrachově a Lipnici, které mohou využívat za poměrně nízké ceny poslanci a zaměstnanci dolní komory. "Možný je i prodej nemovitostí," řekla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. foto: Lidové noviny

Vilu v Praze sněmovna využívá 13 let. Doposud v ní bydleli všichni předsedové dolní komory. Němcová dům užívat nebude. Podle ní jsou tři varianty, co s budovou dál. Bylo by možné ji zakonzervovat, což by uspořilo asi dvě třetiny ročních provozních nákladů. Činí zhruba 950 tisíc korun, uvedla předsedkyně sněmovny.

Dům by podle ní bylo možné také přestavět na reprezentativní účely; mohly by tam být ubytovány menší zahraniční delegace a konal by se tam společenský program. Němcová ale soudí, že přestavba by byla příliš nákladná, a přiklání se k prodeji nemovitosti. O tom, co bude s vilou dál, rozhodne komise pro práci Poslanecké sněmovny, dodala Němcová.

Poslanci by za rekreaci měli platit více
Totéž podle ní platí pro případný prodej rekreačních objektů v Harrachově a v Lipnici na Sázavou. Druhou možností je, že vzrostou ceny rekreace. Aby sněmovna na provoz nedoplácela, musely by být asi dvakrát vyšší než nyní, dodala Němcová. Nyní poslanci platí za den pobytu s plnou penzí 241 korun.

Pražská vila pochází ze 30. let 20. století. Nemovitost koupil stát za 27 milionů korun. Opravil ji zhruba za 30 milionů korun, vybavení včetně zabezpečovací techniky stálo asi 11 milionů korun.

Jedličkovu vilu v Harrachově sněmovna převzala v roce 1993 od bývalého federálního shromáždění a objekt v Lipnici v roce 1996 od tehdejšího okresního úřadu v Havlíčkově Brodě.

Pokud by se sněmovna rozhodla budovy prodat, nejprve by je musela nabídnout jiným státním úřadům. Teprve potom, co by o ně nebyl zájem, mohla by vypsat výběrové řízení.

Sněmovna šetří. Létání poslanců do Ostravy skončí

Sněmovna musí ve svém letošním rozpočtu zmrazit výdaje za celkem 15,6 milionu korun. Nejvíc peněz chce ušetřit na zahraničních služebních cestách, a to přes devět milionů.

Snížení počtu místopředsedů sněmovny z pěti na tři má přinést 1,5 milionu korun. Do budoucna se bude snažit také poslancům omezit proplácení vnitrostátních letenek.

Zmrazení peněz nejen v rozpočtu sněmovny, ale ještě dalších pěti institucí, například Senátu nebo Ústavního soudu, musí příští týden schválit sněmovní rozpočtový výbor.

Sněmovní kancléř Petr Kynštetr upozornil i na další tři položky, jichž se ale letošní šetření netýká. Jde o vnitrostátní letenky poslanců do Ostravy, obměňování výpočetní techniky a vozového parku. Proplácení letenek umožňuje poslancům zákon a ten bude nutno změnit.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat