Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němcová vyslyšela premiéra, vyhlásila stav legislativní nouze

Česko

  11:59
PRAHA - Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dnes vyhlásila stav legislativní nouze na dobu od 1. do 15. listopadu.

Jednání sněmovny: zleva Miroslava Němcová, Miroslav Kalousek a Lubomír Zaorálek. foto: ČTK

Současně rozhodla, že během této doby by sněmovna měla projednat čtyři novely, které mají zajistit úspory v rozpočtu pro příští rok. Jde například o zdanění výnosů ze stavebního spoření nebo o balíček úsporných opatření v sociální oblasti. O vyhlášení legislativní nouze požádala v úterý vláda premiéra Petra Nečase (ODS).

Součástí dnešního rozhodnutí Němcové je přidělení novel jednotlivým výborům. Ty musejí předlohy projednat do úterý 12:00. Nečas již předtím uvedl, že druhé čtení by se mohlo konat už v úterý a třetí pak v pátek.

Sněmovna ale bude muset před projednáváním novel znovu posoudit, zda legislativní nouze stále trvá, a potvrdit to hlasováním.

Stav nouze kvůli opozici

Novely, které by se měly během legislativní nouze projednat, úzce souvisejí se státním rozpočtem. Mají zajistit taková úsporná opatření, aby schodek rozpočtu v příštím roce byl 135 miliard korun. Vláda původně novely předložila sněmovně tak, aby mohly být schváleny v prvním čtení.

Opozice ale takový postup vetovala a postavila se i proti zkrácení lhůt na projednání pod 30 dní. Vláda se proto ještě v úterý sešla a požádala šéfku sněmovny o vyhlášení legislativní nouze. Během té je totiž možné schválit návrhy mnohem rychleji, neboť odpadá první čtení.

Proti takovému postupu se ohradila opozice. Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že vláda zneužívá tohoto institutu, protože nebyla schopna návrhy předložit včas, aby se do konce roku stihly schválit.

Naopak premiér to odůvodňoval tím, že státu by skutečně bez schválení těchto novel hrozily od začátku roku 2011 velké hospodářské škody.

Škrtat se bude i politickým stranách

Vláda předložila novelu zákona o daních z příjmů, která mimo jiné zdaňuje plat prezidenta a ruší daňové osvobození některých energetických zdrojů, jako jsou malé vodní elektrárny nebo fotovoltaické elektrárny. Zákon také snižuje slevu na dani o stokorunu měsíčně. Jde o opatření platné jen pro příští rok, které má pomoci získat peníze na nápravu povodňových škod.

V sociální oblasti chce vláda omezit vyplácení porodného jen na rodiny s příjmy do 2,4násobku životního minima. Počítá také se změnami ve vyplácení rodičovské, se zrušením sociálního příplatku či snížením příspěvku na péči v prvním stupni ze 2000 na 800 korun.

Dále chce zdanit příjmy ze stavebního spoření a snížit příspěvky politickým stranám o pět procent.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat