Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němcovi hrozí žaloba od soudců

Česko

  11:15
ÚSTÍ NAD LABEM/PRAHA - Bývalému ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi hrozí správní žaloba. Vedení Krajského soudu v Ústí nad Labem se obrátilo na nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou s žádostí o přezkoumání Němcova rozhodnutí povýšit jabloneckého soudce Jana Kušníra na soudce krajského soudu.

Pavel Němec foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

O „vzbouření“ ústeckého krajského soudu proti povýšení nechtěného kolegy informovala Česká televize. V Česku se údajně stalo vůbec poprvé, aby soudci sáhli ke správní žalobě na ministra.

Němec podepsal Kušnírův přestup na kraj těsně před odchodem z funkce bez ohledu na negativní stanovisko vedení krajského soudu. Nadřízení hodnotili Kušnírovu práci jako špatnou. Pro funkci odvolacího soudce nemá předpoklady. Během stáže na krajském soudu se neosvědčil, stálo v posudku, který Němcovi zaslali.

„Odborné znalosti prakticky žádné neprojevil. Nebyl schopen skončit jedinou složitější věc,“ ohodnotil Kušnírovo krátké účinkování na krajském soudu předseda jeho senátu Vladimír Velenský. Fakt, že Němec stanovisko vedení krajského soudu ignoroval, soudce zaskočilo. „Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal,“ poznamenal předseda krajského soudu Milan Kohoutek.

Němec pro ČT uvedl, že ministr k povýšení soudce nepotřebuje souhlas předsedy soudu. Pokud měli na kraji nějaké výhrady ke Kušnírově práci, měli na něj podat kárnou žalobu. „A nikoli diskutovat o tom, zda má být JUDr. Kušnír přidělen k tomu či onomu soudu,“ řekl. Při svém rozhodnutí prý podcenil „krajně negativní regionální osobní vztahy“.

Za vedením ústeckého krajského soudu údajně stojí padesát jeho soudců. „Odmítáme nést zodpovědnost za nekvalitní práci soudce Kušníra,“ odůvodnila podání stížnosti místopředsedkyně soudu Hana Burešová. Soudci odvolacího soudu dokonce hrozí, že pokud nebude rozhodnutí exministra Němce revokováno, rezignují na své funkce. Kušnír se odmítl k případu vyjádřit.

Podle mluvčího Nejvyššího státního zastupitelství Františka Tlapáka byla stížnost přijata jako podnět k přezkoumání.

Současný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil hodlá rozhodnutí předchůdce přezkoumat.

Autor: