Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr zdravotnictví odvolal svého předchůdce z postu ředitele Fakultní nemocnice

Odvolaný ředitel ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaný ředitel ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček. | foto: MAFRA - Petr Topič

OSTRAVA/PRAHA Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO) odvolal ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka. Důvodem bylo podle něj manažerské selhání vedoucí k destabilizaci nemocnice, umělé navyšování hospodářského výsledku a střet zájmů, protože Němeček, bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD, působil také ve vedení nemocnice v Bohumíně.

Ministerstvo o tom v pátek informovalo ve své tiskové zprávě. Vyjádření Němečka zatím známo není. Vojtěch před dvěma týdny odvolal i ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou.

Němeček podle ministerstva také vyváděl lukrativní obory do soukromých rukou. „V následujících měsících zahájí ministerstvo veřejnosprávní kontrolu zaměřenou na hospodaření a finanční operace nemocnice. Novému vedení doporučí zadání externího auditu,“ uvedla k Němečkově odvolání mluvčí ministerstva Gabriela Štěpányová.

Řízením nemocnice nebyl dočasně pověřen žádný z šesti náměstků ředitele, ale lékař Evžen Machytka, který v nemocnici působí na oddělení gastroenterologie a vyučuje na lékařské fakultě. Podle ministerstva je zkušený manažer, má zahraniční zkušenosti a věnuje se výzkumu. Ministerstvo chce na místo nového ředitele v nejbližší době vypsat výběrové řízení.

Němeček byl ministrem zdravotnictví do listopadu 2016, nahradil ho stranický kolega Miloslav Ludvík, který před nástupem byl a nyní opět je ředitelem Fakultní nemocnice v Motole. Němeček měl spory s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) ještě v době, kdy Babiš působil jako ministr financí. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a zastupující ředitelka Státního ústavu pro...

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

V listopadu 2014 na něj Babiš podal trestní oznámení kvůli nákupu zdravotnického přístroje pro nemocnici, roztržkami se zabývala i koaliční rada bývalé vlády ANO, ČSSD a lidovců. Němeček zase například řekl, že Babišem v té době vlastněná média o něm lžou se záměrem ho poškodit.

Od nástupu nového ministra odešlo více lidí

Ostravská fakultní nemocnice loni hospodařila se ziskem 111,2 milionu korun, což je zhruba o 80 milionů korun víc než v předchozím roce. Obrat přesáhl pět miliard korun.

Od nástupu nového vedení ministerstva zdravotnictví loni v prosinci skončil kromě ředitelů nemocnic Němečka a Vrbovské také ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta a dva odborní náměstci ministra Tom Phillipp a Petr Landa, jejichž sekce byly sloučeny před koncem roku při změnách organizační struktury ministerstva.

Odešli také dva političtí náměstci, Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) a Kamal Farhan (ANO). Arnoštovou nahradila bývalá šéfka české kanceláře Světové zdravotnické organizace Alena Šteflová. Farhan se stal poslancem. Jeho místo ministr podle dřívějšího vyjádření v brzké době obsazovat nehodlá.

Hledání nových zaměstnanců ministerstva může komplikovat pracovní neschopnost státního tajemníka ministerstva zdravotnictví Ivo Benedy, na kterou upozornil server Seznam Zprávy. Podle serveru odešel na nemocenskou po jednom sporu. Nové úředníky do poměrů podle služebního zákona může místo Benedy přijímat jen takzvaný superúředník, tedy náměstek ministra vnitra Josef Postránecký.

SVATOPLUK NĚMEČEK - ŽIVOTOPIS

Datum a místo narození: 23. února 1972, Bohumín

Vzdělání: vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci (1996); má titul MBA z Brno International Business School (2005)

Kariéra: od roku 1996 pracoval jako internista v nemocnici v Bohumíně, pak působil jako okresní zdravotní rada v Karviné (2000-2002), v letech 2002 až 2005 byl ředitelem bohumínské nemocnice, poté vyhrál konkurz na ředitele Fakultní nemocnice Ostrava, kterým byl s přestávkou, kdy působil jako ministr zdravotnictví, dosud; od loňského listopadu působí také v představenstvu Bohumínské městské nemocnice

Působení v politice: v polovině 90. let byl členem Strany zelených, za niž byl v roce 1994 poprvé zvolen do zastupitelstva Bohumína; v roce 1998 už kandidoval jako člen ČSSD, za kterou v letech 2006 až 2010 působil jako radní, v zastupitelstvu skočil v roce 2014; mezi roky 2012 a 2014 byl také zastupitelem Moravskoslezského kraje; od dubna 2013 byl stínovým ministrem zdravotnictví; v lednu 2014 byl jmenován ministrem zdravotnictví ve vládě Bohuslava Sobotky, skončil v listopadu 2016

Rodina: ženatý, jeho manželkou je známá primářka ostravského popáleninového centra Zdenka Němečková Crkvenjaš; má dvě děti

Ostatní: Moravskoslezská krajská organizace strany jej před nadcházejícím sjezdem sociální demokracie nominovala na místopředsedu strany.

- Během působení ve vládě se Němeček opakovaně dostal do ostrých sporů s tehdejším ministrem financí a místopředsedou kabinetu Andrejem Babišem (ANO). Babiš například Němečka kritizoval za některá rozhodnutí během jeho působení v čele ostravské nemocnice nebo řekl, že nevěří v jeho schopnost rozkrýt netransparentní financování resortu. Němeček se proti kritice tehdy ohradil s tím, že Babiš zdravotnictví nerozumí a také například řekl, že Babišem vlastněná média o něm lžou se záměrem ho poškodit.

- Krátce před nástupem do ministerské funkce se v médiích objevily informace, že FNO za Němečkova vedení nakoupila některé přístroje za nápadně nevýhodných podmínek, on ale jakékoli pochybení odmítl. Babišem vedené ministerstvo financí podalo v listopadu 2014 kvůli nákupu roboticky řízeného ozařovacího přístroje CyberKnife trestní oznámení. Němeček kvůli tomu o rok později vypovídal jako svědek na policii. Řekl, že nákup přístroje schválilo ministerstvo zdravotnictví a posvětila Topolánkova vláda.

- Mezi výrazné kritiky Němečkova působení v ministerské funkci i v čele ostravské nemocnice patřil také současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který v té době působil jako Babišův poradce pro oblast zdravotnictví. "Odvolaný ministr Němeček promarnil nejlepší ekonomické časy, kdy mohl provést tolik potřebné reformy. Je proto dobře, že ve funkci skončil," řekl Vojtěch časopisu Reflex v prosinci 2016.

- Ve vládě skončil Němeček na podzim 2016 spolu s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jejich odvolání vysvětlil únavou ministrů. Tým změnil po krajských a senátních volbách, ve kterých ČSSD neuspěla a po kterých se vůči němu zvedla vnitrostranická kritika.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.