Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němeček odvolal šéfa psychiatrické léčebny, která propustila vraha knihovnice

Česko

  14:19
PRAHA - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček s okamžitou platností odvolal ředitele Psychiatrické nemocnice v Dobřanech Vladislava Žižku. Léčebna letos propustila muže, který v pondělí ubodal mladou ženu v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku. Už v úterý rezignoval primář nemocnice Václav Fait.

Propuštěný z psychiatrické léčebny ubodal 25. května na Plzeňsku knihovnici. foto: MAFRA

Stovky zaměstnanců Psychiatrické nemocnice Dobřany podepsaly petici, v níž vyzývají ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), aby zrušil své rozhodnutí, jímž odvolal z funkce ředitele nemocnice Vladislava Žižku. ČTK ve čtvrtek o petici informovali členové petičního výboru. Ministr ČTK řekl, že petici ministr převzal a že na rozhodnutí odvolat ředitele trvá.

„Převzal jsem petici, respektuji právo zaměstnanců vyjádřit názor, ale zároveň nemohu dopustit, aby byli propouštěni z léčby vyšinutí jedinci, kteří budou vraždit těhotné ženy,“ řekl ČTK Němeček.

Ministr ve středu také řekl novinářům, že je potřeba hledat i systémové řešení zacházení s nebezpečnými, psychicky narušenými jedinci.

Ministr kvůli tomu zřídil meziresortní komisi, v níž budou zástupci psychiatrů, ministerstev zdravotnictví, vnitra, spravedlnosti a práce. Čeká od ní návrh řešení, jak zacházet s rizikovými pacienty a jak před nimi lépe chránit společnost. Po loňské vraždě ve škole ve Žďáru nad Sázavou jde už o druhý případ v krátké době, kdy zabíjel člověk propuštěný z psychiatrické léčebny. Němeček soudí, že by měla existovat i lepší evidence lidí, kteří potřebují péči psychiatrů.

„V okamžiku, kdy tato komise bude konstatovat jakékoli systémové problémy, co se týká dohledu a dozoru nad těmito jedinci, ať se jedná o potřeby změnit zákony, posílit některé institucionální záležitosti, tak se budu snažit tyto závěry realizovat,“ dodal.

Postup dobřanského ústavu začala v úterý prověřovat speciální komise ministerstva zdravotnictví, kterou Němeček na základě tragické události zřídil. Léčebna podle komise zákon neporušila. Ministr je ale přesvědčen o tom, že není v pořádku, pokud nemocnice propustí pacienta, který v ní byl nedobrovolně hospitalizován pro výhružky zabitím. Z toho důvodu Žižku odvolal. Už den po vraždě knihovnice podal výpověď primář nemocnice Václav Fait.

Odvolaný ředitel Žižka zatím na rozhodnutí ministra nereagoval. Jeho sekretářka uvedla, že ke svému odvolání nebude poskytovat žádné vyjádření a že veškerou komunikaci za léčebnu převzalo ministerstvo zdravotnictví. „Je na jednání mimo léčebnu,“ dodala.

Devětadvacetiletý muž z Plzně, který se podle médií v minulosti léčil na psychiatrii a trpěl bludy, byl v Dobřanech hospitalizován začátkem roku. Propustili ho před tím, než o jeho dalším setrvání v instituci rozhodl soud, který čekal na znalecký posudek.

Ministr soudí, že krokem k větší ochraně obyvatel by mohla být lepší evidence nebezpečných pacientů, a to nejen v případě, kdy jsou opravdu psychiatricky nemocní, ale i trpí poruchou osobnosti a někdy se dostali do péče psychiatrie. Řešit by se mělo i financování psychiatrie, zejména ambulantní a komunitní péče, v němž Česko oproti západním zemím zaostává. Pomoci v péči o pacienty i ochraně společnosti by podle něj měl i projekt center duševního zdraví, na který by měly být využity evropské peníze.

V knihovně už nebude internet zdarma

Horní Bříza, kde v pondělí ubodal muž z ubytovny mladou knihovnici, už nebude poskytovat veřejnosti internet zadarmo. Omezí také čtvrteční otevírací dobu knihovny, která je až do 19:00, což je v Plzeňském kraji neobvyklé. Řekl to starosta Vojtěch Šedivec.

Vrah devětadvacetileté ženy chodil dlouhodobě do místní knihovny sledovat bezplatný internet. Tuto službu využívaly i další problematické osoby z města a okolí, které se tak shromažďovaly kolem objektu, kde kromě knihovny jsou ještě ordinace lékařů a lékárna.

"Internet zdarma poletí z okna ven a ten blbec, který si tyhle věci vymyslel, tak ten by se měl zodpovídat všem lidem, kteří v knihovnách tohoto typu dělají," uvedl. Podle Šedivce to působí problémy nejen v Horní Bříze, ale také v dalších menších městech regionu. Slušných lidí chodí na bezplatný internet jenom pár. "Chodí tam hlavně nepřizpůsobiví za úplně jinými zájmy. A když jsou tam s nimi ženy samotné, tak z nich mají vítr," uvedl.

Debatu s veřejností a zřizovateli knihoven o bezpečnosti v čítárnách a na dalších veřejných místech chce vyvolat i Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, sdělil jeho předseda Roman Giebisch. "Služby veřejných knihoven byly, jsou a budou určeny všem lidem bez rozdílu, knihovny ale musí zároveň zůstat bezpečným místem," uvedl.

Internet zdarma nebude v knihovně v Horní Bříze hned poté, co ji město znovu otevře. Šedivec nedokázal říct, kdy to bude. "Teď je uzavřená, kdo by tam taky šel dělat," uvedl. Také návštěvníci knihovny mají strach.

Internet zdarma musí mít podle starosty ze zákona města typu Horní Břízy, která spadají do státního systému knihoven. "To my už ale nebudeme podporovat, to bych byl blázen," řekl. Chce také omezit otevírací dobu knihovny. "Někteří radní v dřívější době byli tak prozíraví, to myslím ironicky, že chtěli, aby jeden den byla otevřena do 19:00, byť tam od pěti skoro nikdo nepřišel a knihovnice měly strach," uvedl. Kvůli tomu tam hlídali od 17:00 strážníci, protože sousední obchod i ordinace zavřely.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat