Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Němeček odvolal šéfa lékového ústavu. Kvůli cenám a úhradám léčiv

Pavel Březovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Březovský | foto: MZČR.cz

PRAHA Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) odvolal k pondělku ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Pavla Březovského a dočasným řízením pověřil Zdeňka Blahutu, sdělilo to ministerstvo.

Důvodem k odvolání Březovského je nespokojenost ministra s řízením SÚKL, zejména v oblasti cen a úhrad léků. Ministr mu vytýká také nedostatky v dozorových činnostech a nedostatečnou kontrolu nakládání s veřejnými prostředky.

"Dosavadní výkony a styl práce úřadu se výrazně rozcházejí s mými požadavky na klíčovou instituci českého zdravotnictví. Ta by měla být pružnější a pod větší kontrolou státu," uvedl ministr, který do vedení resortu přišel z postu ředitele ostravské fakultní nemocnice. Ministr považuje také za nešťastné, aby jeden člověk řídil dvě významné instituce - Březovský je i ředitelem Koordinačního střediska transplantací.

ČTĚTE TAKÉ:

Grémium majitelů lékáren jmenování Blahuty uvítalo, očekává profesionální přístup a podpoří ho. Česká lékárnická komora s ním bude také spolupracovat, respektuje ministrovu volbu. Pozitivně hodnotí odvolaného Březovského, i když nestihl prosadit vše, neměl při změnách vlád politickou podporu. Vývozy léků tzv.reexporty ale měl řešit dřív.

Rychlejší správní řízení k cenám léků

Blahuta přichází do vedení SÚKL jako krizový manažer. Není členem žádné politické strany a do funkce nebyl dosazen politicky, ale pro své zkušenosti z distribuce, lékárenských činností i řízení organizace, řekl mluvčí ministerstva Jan Štoll. Podle zjištění ČTK byl Blahuta řadu let také členem představenstva České lékárnické komory.

Podle zadání ministra má Blahuta urychlit správní řízení k cenám a úhradám léků. Cílem je zajistit levnější léky pro pacienty i pojišťovny, zvýšit efektivitu v cenové a úhradové regulaci a zaměřit se na kontrolou vynakládání veřejných prostředků.

"Největší důraz budu klást na precizní výkon činnosti regulace cen a úhrad léčivých přípravků, která povede k finančním úsporám pro pacienty a systém veřejného zdravotního pojištění," shrnul svá očekávání Němeček. Výběrové řízení na nového ředitele SÚKL bude vypsáno v řádu měsíců, doplnil Štoll.

Státní ústav pro kontrolu léčiv

  •  Na konci roku 2013 měl 401 zaměstnanců. Data o hospodaření za loňský rok se teprve zpracovávají. V roce 2012 obdržel SÚKL ze státního rozpočtu 39,69 milionu a odvedl do něj 46,986 milionu korun. Celkové příjmy za odborné úkony pro výrobce, distributory, prodejce a za správní poplatky dosáhly 620,952 milionu, výdaje investiční 62,629 milionu, neinvestiční 346,209 milionu korun.
  • SÚKL registruje léčiva pro použití v ČR, ve správních řízeních stanoví ceny léků a úhrady ze zdravotního pojištění, hlídá závady v jakosti léčiv, nežádoucí účinky a padělky. Provádí dozor nad reklamou, kontroluje lékárny a distributory, včetně zacházení s návykovými látkami a dodržování zákona o cenách a pravidel cenové regulace. V roce 2012 uložil sankce a pokuty v celkové výši 7,277 milionu korun a odvedl je do státního rozpočtu.
  • SÚKL schvaluje klinická zkoušení nových léků, sleduje vývoj nákladů na léky a objemy dodávek do lékáren. Je zapojen i do elektronizace českého zdravotnictví - spravuje datové úložišti pro elektronickou preskripci. Informuje odbornou i laickou veřejnost o nelegálních a padělaných lécích na www.nebezpecneleky.cz a podporuje informovanost v oblasti zdraví a léků na www.olecich.cz.
,

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...