Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Německá SPD svádí boj o Schröderovy reformy

Česko

Vzhledem k nepříznivým průzkumům se současný šéf SPD Kurt Beck snaží svou stranu profilovat doleva. Kritici jeho návrhy označují jako populistické.

BERLÍN/PRAHA Joschka Fischer i Gerhard Schröder musejí v těchto dnech sledovat, jak se částečně hroutí to, co v politice tak složitě prosazovali. Strana Zelených se na svém sjezdu v polovině září vrátila ke svým pacifistickým kořenům. Delegáti totiž odmítli „reálnou“ politiku svého někdejšího vůdce a ministra zahraničí a postavili se proti vyslání stíhaček Tornado do Afghánistánu. A ve vedení sociální demokracie zase probíhá zásadní spor o to, zda částečně zrušit sociální a pracovní reformy, které svého času prosadil Schröder pod názvem Agenda 2010.

Současný předseda SPD Kurt Beck přišel před několika dny s návrhem, aby byla starším nezaměstnaným déle vyplácena plná podpora v nezaměstnanosti. Konkrétně šéf sociálních demokratů žádá, aby lidé starší 45 let dostávali plnou podporu po dobu 15 měsíců a lidé od 50 let v délce až dvou let.

Podpora už není tři roky

Právě Schröder přitom prosadil zákon, podle něhož se tyto dávky od roku 2005 nevyplácejí 32 měsíců, ale pouze rok. Pro lidi starší 55 let bylo toto období prodlouženo na 18 měsíců. Někdejší kancléř svůj reformní balík prosazoval navzdory masivnímu odporu své vlastní strany. Skutečnost, že levicové křídlo SPD se stavělo proti Agendě 2010, byla nakonec i jednou z hlavních příčin, proč se Schröder v květnu 2005 rozhodl dovést zemi k předčasným volbám. A ty potom těsně prohrál.

Beckův nejnovější návrh tvrdě odmítá Franz Müntefering. Spolkový ministr práce a sociálních věcí byl za Schrödera ministrem i šéfem SPD, a za reformy je tedy spoluzodpovědný. „Doporučuji, abychom se drželi dosavadní linie,“ prohlásil Müntefering. V televizi ARD včera poukázal na to, že reformy se ukázaly jako úspěšné. Stejně tak odmítá ministr další Beckův návrh, aby se zrušilo plánované zvýšení věku pro odchod do důchodu na 67 let. „Musíme investovat do pracovních míst, ne do nezaměstnanosti,“ je přesvědčen někdejší blízký Schröderův spolupracovník.

Münteferingovi dávají za pravdu i experti. Podle Německého institutu pro ekonomiku přispěly Schröderovy reformy k tomu, že nezaměstnaní mají větší motivaci si hledat práci. Zatímco za vlády rudo-zelené koalice dosáhla nezaměstnanost psychologické hranice 5 milionů, nyní úřady hlásí 3,5 milionu.

Část koaličních CDU a CSU Beckův návrh podporuje, byť v obměněné podobě, někteří ho však otevřeně označují za populistický. Jeho hlavním problémem navíc zůstává jeho financování. Beck tvrdí, že by jím navrhované změny stály ročně 800 milionů eur, podle Waltraud Lehnové (SPD) a Hanse-Joachima Fuchtela (CDU) by však tato částka přesáhla dvě miliardy.

Je jisté, že Kurt Beck se nyní především snaží profilovat svou stranu směrem doleva. Je totiž pod velkým tlakem: SPD by nyní volilo jen 26 procent lidí, zatímco CDU/CSU by si přišly na 39 procent. Příští rok se budou konat volby ve třech spolkových zemích, o rok později volby celoněmecké. Důležité však bude, jak se k Beckovým návrhům postaví sjezd SPD, který se bude konat 22. října.

***

Díky reformám mají nezaměstnaní větší motivaci si hledat práci.

Autor: