Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německé krajní levici roste sebevědomí

Česko

BERLÍN Rostoucí sebevědomí demonstrovala o víkendu na sjezdu v Chotěbuzi nejmladší německá parlamentní strana Levice. Ta vznikla loni sloučením odpadlíků od sociální demokracie (SPD) a východoněmeckých postkomunistů. Dnes je podle průzkumů třetí nejsilnější politickou silou v zemi.

„Máme vítr dějin ve svých plachtách,“ hřímal ve svém projevu jeden z předsedů strany Oskar Lafontaine, který byl na sjezdu znovu zvolen do funkce. Především východoněmečtí členové strany však tohoto politika kritizují jako autoritáře, který chce stranu vést sám. Až do roku 2010 však bude mít Levice předsedy dva, tím druhým je Lothar Bisky, bývalý předseda východoněmecké postkomunistické PDS.

Podle německých komentátorů zůstává Levice stranou bez programu. Důkazem je, že se na sjezdu nemluvilo o zásadních problémech. „O ničem, ale vůbec o ničem se nediskutovalo otevřeně,“ napsal například zpravodajský magazín Stern. Mimo otevřenou debatu prý zůstalo vzájemné podezírání mezi západní a východní částí i zcela rozdílné politické představy mezi jednotlivými proudy uvnitř strany.

Levice o víkendu přijala jen dílčí program boje proti chudobě a nespravedlnosti s předpokládanými výdaji ve výši 50 miliard eur. Slibuje například vytvoření milionu pracovních míst a zavedení minimální mzdové hranice na úrovni deset eur (250 korun) na hodinu.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.