Pondělí 9. září 2024, svátek má Daniela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Německo soudí vraha muslimky

Česko

V budově drážďanského soudu začal proces s mužem, který zde v červenci ubodal těhotnou Egypťanku

BERLÍN V Drážďanech takové policejní manévry zažili naposledy v červnu při návštěvě Baracka Obamy. Tentokrát muži a ženy zákona střeží 28letého rodáka z ruského Permu, jinak držitele německého pasu Alexe W. Hlídají ho před hněvem islámského světa. Německý Rus, tzv. Spätaussiedler, zavraždil letos 1. července přímo v soudní síni 16 až 18 ranami nožem mladou Egypťanku Marwu El-Sherbiniovou. Stalo se tak před zraky jejího malého synka. Manžela oběti, který svou těhotnou choť chránil, navíc pachatel také málem připravil o život. Podle vrchního státního zastupitele Franka Heinricha jednal nezaměstnaný útočník z „čiré nenávisti vůči Neevropanům a muslimům“.

Včera stanul pachatel, ke kterému se nehlásí ani ruská, ani německá komunita, za enormních bezpečnostních opatření a stejně mimořádné mediální pozornosti před soudem. Dějištěm procesu je poněkud překvapivě stejná budova, ve které se krvavý zločin odehrál. Obžalovaný proti tomu neúspěšně protestoval. Kvůli údajné podjatosti soudců vyplývající z traumatizace prostorami budovy zemského soudu podal stížnost také advokát Alexe W. Michael Sturm.

Policista postřelil manžela Muslimská obec ani rodina zavražděné ale nemají s místem líčení problém. „Možná je dobře, že se proces koná na stejném místě, aby se lidem připomnělo, že v úplně identické situaci byla Marwa zavražděná. Její manžel, který jí přispěchal na pomoc, byl tamtéž postřelen zasahujícím policistou jen proto, že vypadá jako cizinec,“ připomíná další důvod pobouření islámského světa inženýr Mahdí Chalíl. Ten je doktorandem na Technické univerzitě v Drážďanech a pochvaluje si vlnu solidarity, které se jemu i jeho souvěrcům dostalo po hrůzném činu od německých kolegů a přátel. Má pocit, že tragická událost představuje šanci pro zlepšení vztahů mezi většinovým německým obyvatelstvem a muslimskými přistěhovalci. V tomto názoru je ale Mahdí spíše osamocený.

Prezident Ústřední rady muslimů v Německu Ajjúb Axel Köhler při zahájení procesu prohlásil, že případ výrazně uškodil pověsti Německa v zahraničí. Spravedlivý rozsudek drážďanského soudu prý narušený vztah mezi Němci a muslimy nezlepší. Umírnění muslimové i němečtí představitelé dali nepřímo najevo obavu z reakcí arabského světa, pokud by pachatel, kterého psychiatři předběžně shledali trestně odpovědným, neodešel od soudu s doživotním trestem. „V islámském světě samozřejmě máme takové chápání věci, že jestliže někdo zabil, měl by být sám zabit. Většina muslimů ale zároveň dobře chápe, že se už v Evropě trest smrti nevykonává. Pokud by pachatel dostal i podle evropských měřítek výjimečný trest, tak to arabský svět pochopí,“ myslí si Mahdí Chalíl.

Vše začalo na dětském hřišti Otec Marwy i jeden z vlivných imámů ale volají po pomstě a zabití pachatele krvavého činu, který považují za dvojnásobnou vraždu. „Smrt Marwy nás nesmírně zarmoutila tím víc, že byla těhotná. Byla to řádná manželka, věnovala se aktivně sportu (v letech 1992 až 1999 byla členkou egyptské házenkářské reprezentace) a byla vzorem pro všechny muslimky v naší komunitě. Jsme smutní z toho, že to, co začalo jako malicherný spor na dětském hřišti, skončilo vraždou v soudní síni,“ připomíná Saad Elgazar, vedoucí kulturního a vzdělávacího centra Marwy El-Sherbiniové, pozadí zločinu.

Vzdělaná Marwa, která po maturitě studovala farmacii, se se svým pozdějším vrahem dostala do sporu na jednom drážďanském dětském hřišti. Alex W. tam muslimku s vlasy zakrytými šátkem nazval „teroristkou“ a „islámskou courou“. Žena ho zažalovala a soud Alexovi W. vyměřil pokutu 780 eur.

Při odvolacím řízení pak před zraky zcela paralyzované soudní síně došlo k tragédii. Je smutnou skutečností, že se Marwa El-Sherbiniová chtěla koncem letošního roku spolu se svým mužem, docentem na univerzitě, vrátit zpátky do Egypta.

O autorovi| Jiří Hošek, zpravodaj Českého rozhlasu v Německu

Autor: