130 let

Německo-švýcarská válka slov

Česko

Německý ministr útočí na Švýcary kvůli ochraně osobních dat klientů v jejich bankách

PRAHA Místo německého Mercedesu raději přesedne do francouzského Renaultu. Švýcarský ministr obrany Ueli Maurer z konzervativní Lidové strany tak protestuje proti německým útokům ve sporu o bankovní tajemství.

Slovní útoky německého ministra financí Peera Steinbrücka přiměly švýcarského ministra k osobnímu protestu. Maurer nenašel žádnou možnost, jak by mohl oficiální diplomatickou cestou projevit své rozhořčení. Proto se rozhodl alespoň pro osobní formu protestu. Do vládního skladu odevzdal svůj služební Mercedes. Místo něj se teď ministr nechá vozit ve francouzském Renaultu Espace.

Spor mezi Německem a Švýcarskem se vyostřil minulý týden. Podle německého ministra Steinbrücka patří Švýcarsko, obecně považované za daňový ráj, ke spoluviníkům nynějších hospodářských problémů. „Švýcaři zvou cizince, aby porušovali zákony v jejich vlasti,“ říká Steinbrück. Po Švýcarech tvrdě žádá, aby uvolnili bankovní tajemství. Německo by tak mohlo snáze pronásledovat své daňové uprchlíky.

Švýcarsko nechce být na černé listině Švýcarsko přitom v polovině března přistoupilo na standardy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v otázce transparentnosti a výměny informací, které se týkají daňových záležitostí. Z hlediska švýcarských zákonů to mimo jiné znamenalo zrušit dosavadní rozdíl mezi daňovým podvodem, který byl trestně postižitelný, a daňovým únikem, který pod trestní zákoník nespadal. Německo ale tuto změnu hlasitě označovalo za pouhou formalitu. Ministr Steinbrück se netají pochybnostmi o tom, že by se alpská země novými pravidly skutečně řídila.

Do Švýcarů se Steinbrück pustil velmi zostra. Nakonec je dokonce přirovnal k „indiánům utíkajícím z boje, vystrašeným pohrůžkou umístění na černou listinu daňových rájů OECD.“ Vysloužil si tak odmítavou reakci a vlnu rozhořčení mezi Švýcary. Švýcarský poslanec Thomas Müller dokonce Steinbrücka přirovnal k nacistům. Švýcarská ministryně zahraničí Micheline Calmyová-Reyová německého ministra napomenula za jeho slovní útoky, které označila za agresivní a urážlivé.

Steinbrückova kritika byla namířena i proti Lucembursku a Rakousku, v jejichž bankách má také docházet k obrovským daňovým únikům. „Měli bychom se vrátit k tónu, který není závislý na velikosti země,“ kritizoval na konci týdne Steinbrückova slova lucemburský ministr spravedlnosti, obrany a rozpočtu Luc Frieden. Lucemburčané, Rakušané a Švýcaři navíc v uplynulých dnech dali najevo, že jsou ochotni se za určitých podmínek vzdát bankovního tajemství, které patří k jejich tradici.

Postup proti daňovým rájům by měl být i tématem nadcházejícího summitu dvaceti největších ekonomik světa (G20). Zde se i rozhodne, zda Švýcarsko a další evropské země budou na černé listině daňových rájů, nebo na druhém seznamu, takzvaných ostatních finančních center. Podle českého premiéra Mirka Topolánka i ministra financí Miroslava Kalouska se Švýcarsko ani Rakousko a Lucembursko na černé listině nakonec neocitnou.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás