Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Německo zařadilo Česko mezi epidemicky vysoce rizikové země. Pendlerům to zkomplikuje dojíždění

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření pro cesty z Česka do Německa vstoupí v platnost o půlnoci ze soboty na neděli. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI), který seznam spravuje.

Zpřísnění hodnocení Česka zkomplikuje dojíždění především pendlerům. Saská vláda již oznámila, že od neděle bude od českých přeshraničních pracovníků vyžadovat dva koronavirové testy týdně. Bavorsko takovou výjimku nepřijalo, což pro české pendlery znamená nechat se testovat každých 48 hodin.

O zařazení na seznam vysoce rizikových oblastí rozhoduje v Německu grémium ministerstev zdravotnictví, zahraničí a vnitra, rozhodnutí pak vyhlašuje RKI. Na seznam zemí, kde se koronavirus obzvláště rychle šíří, zařadilo Německo vedle Česka dalších 24 zemí či oblastí. Ze členů Evropské unie jsou to Estonsko, Litva, Lotyšsko, Portugalsko, Slovinsko a Španělsko a z mimounijních například Izrael s Palestinou, Spojené státy, Mexiko či balkánské země jako Kosovo, Černá Hora nebo Srbsko.

S tímto kompromisem souhlasí Sasko, které krátce po aktualizaci seznamu RKI oznámilo, že českým pendlerům uděluje výjimku v podobě dvou povinných testů týdně. První test si přitom mohou vyhotovit až v Sasku, což znamená, že hranice mohou při první cestě překročit bez testu. Sasko rovněž upozornilo, že výjimka se vztahuje výhradně na přeshraniční pracovníky, kteří jsou zaměstnáni v této spolkové zemi, proto doporučuje vozit s sebou pracovní smlouvu či jiné potvrzení od zaměstnavatele. Sasko se také zavázalo, že bude uznávat české rychlotesty. Saským zaměstnavatelům pak bude na rozbory přispívat částkou deset euro (260 korun).

„Cílem tohoto opatření je zajistit co největší ochranu před zavlečením viru z Česka a zároveň zahraničním pendlerům poskytnout co nejlepší podmínky pro cestování,“ sdělila v prohlášení saská vláda.

Naopak Bavorsko, které po celou dobu pandemie zavádí v rámci Německa přísnější opatření než ostatní spolkové země, dosud žádné výjimky pro zahraniční pendlery z vysoce rizikových oblastí nepřijalo. Bavorský postoj tak znamená, že Češi dojíždějící za prací se musí nechat testovat každých 48 hodin. Český generální konzulát v Mnichově uvádí, že test se týká pouze příjezdu. Pokud tak pobyt pendlerů v Bavorsku přesáhne 48 hodin, nemusí se během něj nechat znovu testovat.

Celoněmecké nařízení pro cesty z vysoce rizikových oblastí výjimky umožňuje, o jejich uplatnění ale rozhodují výlučně samy spolkové země. Nařízení nicméně umožňuje o výjimku požádat u příslušné hygienické stanice.

Hlavním omezením pro běžné cesty do Německa je to, že při příjezdu z vysoce rizikové oblasti je nezbytné mít u sebe negativní test, který již není možné nechat si vyhotovit až po příjezdu. I při negativním testu přitom musí lidé nastoupit do desetidenní karantény, kterou ale lze ukončit dalším negativním testem nejdříve po pěti dnech izolace.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!