5. března 2018 12:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Německý prezident navrhl Angelu Merkelovou na kancléřku

Německý prezident na post kancléřky navrhne Angelu Merkelovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý prezident na post kancléřky navrhne Angelu Merkelovou. | foto: Reuters

BERLÍN Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v pondělí formálně navrhl Angelu Merkelovou na kancléřku. Spolkový sněm by ji na tento post měl již počtvrté za sebou zvolit 14. března. Merkelová, která znovu povede velkou koalici CDU/CSU a SPD, uvedla, že nová vláda musí začít brzy pracovat, protože ji čeká řada úkolů doma i na mezinárodní scéně. V této souvislosti zmínila třeba aktuální spory se Spojenými státy o cla nebo dlouholetý konflikt v Sýrii.

Volba třiašedesátileté političky kancléřkou, kterou umožnil kladný výsledek vnitrostranického referenda sociálních demokratů, by měla být bezproblémová, protože strany velké koalice ve Spolkovém sněmu disponují 399 mandáty z celkových 709.

„Je teď dobré a důležité, že za pár dnů začneme, protože naše koaliční smlouva je v podstatě knihou plnou zadání a úkolů, které musíme splnit,“ poznamenala Merkelová. Občané Německa podle ní mají téměř šest měsíců po volbách nárok na to, aby se něco začalo dít.

V Evropě je podle Merkelové potřeba silného hlasu Německa spolu s Francií a dalšími zeměmi, když jde o aktuální otázky obchodní politiky nebo řešení situace v Sýrii. Merkelová už má jasno v tom, s kým z křesťanských demokratů se bude ve středu pravidelně setkávat na zasedáních vlády.

O obsazení vládních postů bude jednat v pondělí jedná sesterská Křesťanskosociální unie (CSU), která by do Berlína podle německých médií měla nově vyslat svého šéfa Horsta Seehofera jako ministra vnitra a dosavadního generálního tajemníka strany Andrease Scheuera jako ministra dopravy. Ministrem pro rozvojovou pomoc zůstane Gerd Müller.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.