Středa 18. září 2024, svátek má Kryštof
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Německý řád se žalobou dožaduje vydání kostela v Karlově Studánce. Stát to odmítá

Česko

  11:57
PRAHA - Německý řád podal žalobu na vydání kostela v Karlově Studánce na Bruntálsku včetně pozemků a inventáře. Kostel v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi odmítlo loni vydat ministerstvo kultury. Řekl to mediální zástupce Německého řádu Mikoláš Černý. Žaloby na vydání dalšího bývalého majetku řádu budou podle něj následovat. Jde především o lesy, polnosti, nemovitosti a hrady, které řád vlastnil před druhou světovou válkou a byly mu zabaveny nacisty, doplnil.

Lázně Karlova Studánka foto: kstudanka.czReprofoto

Stát odmítl vydat řádu také například hrad Bouzov, o který řád usiloval už před přijetím zákona o majetkovém vyrovnání. Také o něj se plánuje soudit. V případě Bouzova Národní památkový ústav uvádí, že hrad byl zabaven na základě Benešových dekretů, tedy před dobou, na níž se zákon vztahuje.

NKÚ: Pozemkový úřad nestihl vyřešit téměř polovinu církevních restitucí

Hrad byl konfiskován podle zmíněných dekretů, nikoli však řádu. O majetek přišel řád už krátce po odtržení Sudet od Československa, v říjnu 1938. Z rozhodnutí Adolfa Hitlera byl Německý řád zrušen jako nepřátelský říši a nemovitosti byly zabaveny či převedeny na nové vlastníky. Hrad Bouzov získal šéf SS Heinrich Himmler.

O převodu se jednalo už v roce 2010

Žalobu v pondělí podala Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, pro nějž se zkráceně používá název Německý řád. Byl založen v roce 1190 v Akkonu, přístavním městě v dnešním Izraeli, jako špitální bratrstvo. Od roku 1204 začal působit i v některých místech na území současné České republiky. „Jedná se o žalobu na nahrazení projevu vůle povinné osoby podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Cílem žaloby je, aby soud svým rozhodnutím nahradil souhlas povinné osoby, kterou je Česká republika - Ministerstvo kultury ČR,“ uvedl zástupce řádu.

Kostel byl podle něj ve vlastnictví řádu do roku 1940, kdy ho zkonfiskovali nacisté. Po válce se tehdejší velmistr řádu Robert Schältzky snažil o poválečnou restituci majetku, mimo jiné i kostela v Karlově Studánce. Jeho žádosti však nebyly vyřízeny do komunistického převratu v roce 1948. Kostel byl v té době spravován národní správou se souhlasem řádu a financován z výnosů řádových lesů.

Ministerstvo kultury vydání kostela odmítlo loni v květnu. „A to i přesto, že se o převodu kostela řádu jednalo již v roce 2010 - jakožto o bezúplatném převodu z majetku státu, jelikož se jednalo o jediný kostel v České republice spravovaný ministerstvem kultury. Navíc od roku 2001 zde slouží mše kněz řádu,“ doplnil Černý.

Autor:

Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!
Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!

Redaktorky otestovaly dětskou výživu Lambini, privátní značku Rohlíku, která slibuje zdravé, chutné a kvalitní produkty pro ty nejmenší. Při...