Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Němečtí Zelení se ocitli v krizi

Česko

Členská základna je proti tomu, aby byl prodloužen mandát Bundeswehru v Afghánistánu.

BERLÍN/PRAHA Německá strana Zelených zažila o víkendu menší revoluci. Na mimořádném sjezdu v Göttingenu totiž delegáti odmítli návrh předsednictva, podle něhož měli poslanci Zelených v Bundestagu zvednout ruku ve prospěch prodloužení mandátu německých jednotek v Afghánistánu. Namísto toho přijali účastníci sjezdu protinávrh Roberta Ziona, až do soboty naprosto neznámého člena stranické organizace v Gelsenkirchenu.

Stranické vedení tak utrpělo těžkou porážku. Předseda Zelených Reinhard Bütikofer z ní nepřímo obvinil šéfy poslanecké frakce Renate Künastovou a Fritze Kuhna. Ti údajně dost jasně nebojovali za návrh stranického vedení. Oba politici však obvinění odmítli.

Výsledek sjezdu v Göttingenu kritizovala opoziční FDP i vládní CSU. Podle ní se tak možnost, že by FDP, CDU/CSU a Zelení někdy vytvořili koaliční vládu, odsunula do „nekonečné dálky“. Peter Ramsauer z CSU vytkl Zeleným „zahraničněpolitickou nezodpovědnost“.

Bundestag má v říjnu hlasovat o prodloužení mandátu německých vojáků, kteří působí v Afghánistánu v rámci mise NATO. Spolková vláda s tímto hlasováním spojila další rozhodnutí: pokračování mise šesti německých stíhaček Tornado nad jižním Afghánistánem. Vedení Zelených proto v sobotu delegáty žádalo o souhlas s tím, aby jejich frakce mohla dát „afghánskému balíčku“ zelenou.

To se však nestalo. Strana poslancům doporučila, aby balíček odmítli. Delegáti chtějí, aby byly stíhačky Tornado z Afghánistánu staženy. S pokračováním německé účasti v misi NATO, kterou odsouhlasila minulá Schröderova vláda, sice souhlasí, požadují ale „výstup ze spirály násilí“. Není jasné, jak se nyní poslanci Zelených zachovají.

Autor: