6. listopadu 2014 18:00, aktualizováno  19:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus působí jako trpaslík, Zeman si ničil mozek alkoholem, říká kněz Halík

Klaus působí jako trpaslík, Zeman si ničil mozek alkoholem, říká kněz Halík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klaus působí jako trpaslík, Zeman si ničil mozek alkoholem, říká kněz Halík | foto: MAFRA - Jan Zátorský

PRAHA Nelze se řadit k Západu a zároveň se klanět Východu. Takové poselství obsahuje exkluzivní rozhovor LN s katolickým knězem a letošním laureátem „duchovní nobelovky“ Tomášem Halíkem.

„Mým nejhlubším politickým a kulturním vyznáním je přesvědčení, že naše země bytostně patří k Západu, a ne k Východu, že nejen jedovatá ideologie panslovanství, ale i Benešova poválečná utopie o „mostu mezi Východem a Západem“ byly a jsou neobyčejně nebezpečné. Nedovedu si představit, že by například představitel Polska úplně ztratil hrdost, ostražitost a pevnost ve vztahu k Rusku, vedoucímu podlou agresivní válku na Ukrajině, že by se servilně podbízel čínským médiím a tvrdil, že se jezdí do Číny učit, jak stabilizovat zemi,“ říká nositel Templetonovy ceny.

VŠE o projevu Miloše Zemana z Lán ČTĚTE ZDE

Blízký přítel exprezidenta Václava Havla nešetří kritikou na oba prezidentské následovníky, kteří v uplynulých dnech pronesli několik výroků, které rozvířily veřejnou debatu. Klaus se třeba pustil právě do Havla. Označil jej za reformního komunistu a později za zbohatlické princátko.

„Při výročí listopadu 89 si svět znovu připomíná s úctou Václava Havla a jeho nástupce se nikdy nevyrovnal s tím, že ve srovnání s ním působí jako trpaslík. Dřív jsem se na něho hodně zlobil, teď už je mi ho spíš líto,“ hodnotí Halík.

Ještě ostřejší je vůči aktuální hlavě státu - Miloši Zemanovi. A to při hodnocení prezidentovy promluvy v Hovorech z Lán, kdy v živém vysílání padlo několik vulgarit. Ty Zeman zdůvodňoval tím, že se chtěl přiblížit myšlení „pražské kavárny“. „Pokud se Zeman chtěl přiblížit úrovni myšlení svých odpůrců, neměl si po léta ničit mozek alkoholem,“ kontruje Halík.

Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.