* LN Jaká panuje atmosféra v Bosně po zatčení Karadžiče a po jeho předání do Haagu?
První reakce v Sarajevu byla taková sváteční. Oslavy byly spontánní, jako po důležitém vítězství ve fotbale. Lidé tomu nechtěli uvěřit. Banja Luka to přijala tak, dá se říct, chladnokrevně, protože nynější vláda byla v opozicí vůči Karadžičovi. Ten předpoklad, že zadržení Karadžiče by mohlo být krokem k tomu, aby se tato země sblížila, tu byl. Ale hned druhý den to bylo jinak. Bosenští politici začali útočit na Republiku srbskou a ta hned začala všemožně bránit své srbství. Je to nevyužitá příležitost k usmíření.
* LN Včera jste povolil vydat pasy Karadžičově rodině. Proč právě nyní, a ne dříve?
Ta odpověď je očividná. Toto rozhodnutí se nezakládá na mých pocitech, ale na tom, co si o tom myslí klíčoví partneři, především haagský tribunál. Zopakuji to, co jsem již veřejně říkal, že celá ta kampaň o tom, že nemají peníze na to, aby se dostali do Haagu, je lež. Aspoň vidí, že jejich otec je živý a zdravý, a určitě budou mít množství příležitostí ho navštívit. To bylo vydírání pro politické účely.
* LN Haagský tribunál by měl do konce roku vynést poslední rozsudky a poté skončit. Bude tedy poté Mladič souzen v Srbsku?
Pokud vím, a mnohokrát jsem o tom mluvil s Sergem Brammertzem (hlavní žalobce tribunálu - pozn. red.), tak nepřipadá v úvahu, aby byl tribunál uzavřen dříve, než budou Mladič a Karadžič odsouzeni. Již dříve se mluvilo o tom, že kdyby nebyli dopadeni do konce roku, jednoduše by se našel mechanismus, jak tribunál nezavřít, než před něj budou postaveni. A také nepřipadá v úvahu, že by byli postaveni před jiný než mezinárodní soud.