Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neměníme dějiny. Henlein je čestný občan

KRÁLÍKY Mezi čestnými občany města Králík na Orlickoústecku figuruje i vůdce sudetských Němců v prvorepublikovém Československu Konrád Henlein a je možné, že na seznamu zůstane i nadále. Zastupitelé se jeho vyškrtnutím letos v létě odmítli zabývat, další možnost budou mít na svém jednání 5. listopadu. „Revize udělených čestných občanství města ale není na místě,“ řekla starostka Jana Ponocná.

„V létě jsme tuto záležitost už projednávali na popud jednoho občana jiného města. Zastupitelstvo se usneslo, že zatím s tím nic dělat nebude. Mezi čestnými občany města je ještě mnoho jiných kontroverzních lidí, například Klement Gottwald a tři generálové ze sovětské vojenské posádky. Rozhodli jsme se, že nebudeme měnit dějiny a necháme to tak, jak to je,“ prohlásila Ponocná.

Konrád Henlein se stal čestným občanem Králík 9. května 1939 při své návštěvě města. V roce 1946 bylo čestné občanství uděleno také tehdejšímu sociálnědemokratickému ministrovi průmyslu Bohumilu Laušmannovi. Ten po únoru 1948 emigroval, ale v prosinci 1953 byl z rakouského exilu unesen agenty Státní bezpečnosti zpět do Československa. Z rozhodnutí předsednictva ÚV KSČ byl internován a v září 1957 odsouzen k 17 letům vězení. Zemřel v ruzyňské věznici v květnu 1963.

Na program králického zastupitelstva se čestná občanství znovu dostávají z iniciativy zastupitele ČSSD Milana Ježka. Ten navrhl, aby se město zabývalo obecnými pravidly odnímání a přiznávání čestných občanství a cen.

Autor: